5 zdrowotnych korzyści, które odczujesz po odstawieniu alkoholu

Alkohol ma swój urok, ale w gruncie rzeczy generuje więcej strat niż zysków. Co się wydarzy z Twoim ciałem, jeśli zostaniesz abstynentem?

Alkohol fot. shutterstock.com

1. Głowa do góry

Alkohol zaburza wydzielanie neuroprzekaźników, m.in. GABA, stąd właśnie bierze się wyjątkowa lękliwość na kacu. Jednak jeśli po długim okresie regularnego picia odstawisz alko, już po 72 godzinach poczujesz się wyraźnie lepiej – będziesz lepiej spał i poprawi Ci się nastrój. Ale te trzy doby musisz wytrwać. Trzymamy kciuki.

REKLAMA

2. Wątroba jak nowa

Nawet jeśli do tej pory dawałeś ostro popalić swojej wątrobie, wciąż jest nadzieja. Mniej więcej po 4 tygodniach trzeźwości ilość tłuszczu w wątrobie zmniejsza się o około 15%, a po kilku miesiącach wątroba będzie jak nowa (o ile oczywiście nie chlałeś wcześniej 20 lat codziennie).

3. Mózg odżywa

Przekonanie, że alkohol uśmierca szare komórki, to tylko mit, a właściwie uproszczenie. Prawdą natomiast jest, że działa niekorzystnie na neurogenezę, czyli proces powstawania nowych komórek mózgowych. Według „British Medical Journal” nawet umiarkowane picie może prowadzić do zmniejszenia hipokampu – a to właśnie tam mieści się ośrodek pamięci. Przestań pić, a po kilku tygodniach mózg „odbuduje się”.

4. Chudszy

Odstawienie alkoholu zmniejszy ilość przyjmowanych kalorii. Sześć piw to w końcu energetyczna równowartość jednej pizzy. Ale trzeźwość ma też inną zaletę. Jak donosi pismo „Obesity”, osoby, którym przed posiłkiem podano dożylnie niewielką dawkę alkoholu, zjadały średnio o 7% więcej niż te, które jadły na trzeźwo. Bez alko łatwiej Ci będzie odsłonić sześciopak.

5. Wyciśniesz więcej

Gdy jesteś odwodniony, objętość krwi się zmniejsza i mięśnie są gorzej natlenowane i odżywione. Wiadomo, że alkohol odwadnia, więc gdy przestajesz go pić, nawodnienie się stabilizuje i łatwiej Ci pobić rekordy. Dodatkowo, wątroba, która nie musi się już zajmować rozkładem alkoholu, szybciej poradzi sobie z metabolitami powstającymi w trakcie intensywnego wysiłku, więc szybciej się zregenerujesz.

REKLAMA