Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Zadbaj o włosy i odrocz w czasie łysienie

Chociaż wciąż słabo nam idzie odtwarzanie gęstej fryzury, całkiem nieźle potrafimy już zadbać o te włosy, które ciągle jeszcze są na miejscu.

walka z łysieniem U łysiejących mężczyzn proces wypadania włosów przyspiesza w okresach silnego stresu. Dlaczego? To wpływ nadmiaru hormonów stresu, które wytrącają z równowagi cały układ hormonalny. (fot. Shutterstock)

Minoxidil

To substancja znana od dawna. Działa na zasadzie udrażniania kanałów potasowych w mieszkach włosowych, poprawia ich ukrwienie i zaopatrzenie w tlen. Minoxidil kupisz w aptece, np. Loxon 2% (35 zł za buteleczkę, która wystarczy na miesiąc).

Musisz uzbroić się w cierpliwość, bo działa z opóźnieniem, ale badania wykazały, że hamuje proces wypadania nawet o 80%. Wcieraj rano i wieczorem. I przygotuj się na to, że jeśli kiedyś znudzisz się wcieraniem, proces wypadania włosów gwałtownie przyspieszy. Dostępny tylko na receptę finasteryd jest skuteczniejszy, ale znacznie droższy i może osłabiać erekcje. 

Medytacja i trening

U łysiejących mężczyzn proces wypadania włosów przyspiesza w okresach silnego stresu. Dlaczego? To wpływ nadmiaru hormonów stresu, które wytrącają z równowagi cały układ hormonalny.

Jeśli masz genetyczne predyspozycje do łysienia, koniecznie naucz się technik obniżania stresu. Jeśli medytacja to zupełnie nie Twoja bajka, zapisz się na jogę lub tai-chi. Albo przynajmniej regularnie trenuj cokolwiek.

Jak donosi pismo "PLOS One", poziom kortyzolu u mężczyźn w dobrej formie fizycznej jest o 42% niższy niż u tych niewytrenowanych. Opłaca się ćwiczyć, nawet jeśli nie łysiejesz. 

Szampon przeciwłupieżowy

Zamień swój zwykły szampon na ten z ketokonazolem (np. Nizoral). Wprawdzie jest on reklamowany głównie jako szampon przeciwłupieżowy (i faktycznie bardzo skutecznie rozprawia się z łupieżem), ale tak się składa, że ketokonazol jest też antyandrogenem.

Antyandrogeny blokują m.in. przekształcanie się testosteronu w dihytrotestosteron – a to właśnie ta substancja atakuje mieszki włosowe i jest odpowiedzialna za łysienie typu męskiego. Mniej więcej w ten sam sposób działa wspomniany już finasteryd – najskuteczniejszy, choć niepozbawiony wad środek przeciwko łysieniu. 

 

STRONA 1 z 2

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij