[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ

Zaburzenia funkcjonowania śródbłonka - nowe zagrożenie dla serca

Dla Twojego serca groźne jest nie tylko nadciśnienie tętnicze. Zaburzenia funkcjonowania śródbłonka - oto nowe zagrożenie zidentyfikowane przez naukowców. Co to jest i jak obronić swój układ krążenia przed tym nieznanym wcześniej wrogiem?

 Zaburzenia funkcjonowania śródbłonka - oto nowe zagrożenie dla układu krążenia zidentyfikowane przez naukowców fot. Martha Pavlidou/wearestudio33.com
Prawdopodobnie nigdy wcześniej nie słyszałeś o dysfunkcjach śródbłonka, bo pojęcie to znają jedynie lekarze. Warto jednak poznać tego skrytobójcę, bo wiele wskazuje na to, że to właśnie on jest odpowiedzialny za problemy z układem krążenia, zabijające co roku więcej Polaków niż nowotwory.

Zaburzenia funkcjonowania śródbłonka – warstwy komórek wyściełającej wewnętrzne ścianki naczyń krwionośnych – powodują, że Twoje żyły i tętnice tracą elastyczność, nie rozszerzają się wystarczająco i ograniczają, a czasami wręcz blokują przepływ krwi. Najgorsze jest to, że dysfunkcje śródbłonka długo nie dają zauważalnych tradycyjnych objawów – nie masz nadciśnienia, podwyższonego poziomu cholesterolu lub trójglicerydów ani nawet nadwagi.

REKLAMA

Może Ci się wręcz wydawać, że masz serce zdrowe jak dzwon. Aż do momentu, gdy wychodzi na jaw, że niekoniecznie. Co zatem powoduje zaburzenie prawidłowej funkcji śródbłonka? Ostatecznej odpowiedzi wciąż nie ma. Wiadomo natomiast, że na pewno niekorzystnie na działanie śródbłonka wpływa stres oraz kilka substancji, które, o dziwo, mogą występować w produktach, które do dziś uważałeś za zdrowe. Jeśli więc chcesz zachować swój układ krwionośny w dobrej kondycji (a od jego stanu zależy przecież Twoja kondycja), najwyższy czas zaktualizować wiedzę.   

Test MH: Czy masz zdrowe serce?

Stan Twojego śródbłonka to kolejny powód, żeby nie tylko rzucić palenie, ale też jak ognia unikać zadymionych pomieszczeń. Jak donosi pismo "Circulation", nie tylko aktywne palenie, ale nawet niewielka ekspozycja na dym tytoniowy sprawia, że naczynia krwionośne tracą swoją elastyczność. Zależność jest taka, że im więcej dymu w pomieszczeniu, tym Twoje tętnice stają się sztywniejsze. 

Skutki dysfunkcji śródbłonka w liczbach:

  • 93% większe ryzyko nadciśnienia
  • 4,5 - tyle razy większe ryzyko zachorowania na Alzheimera
  • 40% większe ryzyko wystąpienia cukrzycy
  • 4,3 raza większe ryzyko udaru
  • 4 razy wyższy poziom markerów CRP

Stara zasada

Nowa zasada

Wypij lampkę czerwonego wina przed snem, żeby wzmocnić serce. 

Nie pij przed snem, bo zwiększa to ryzyko bezdechu śródsennego i dysfunkcji śródbłonka. 

Żeby wzmocnić wydolność w treningu wytrzymałościowym, łykaj cholinę (cholina jest też polecana jako środek na poprawienie pamięci i… serca). 

Odpuść sobie cholinę – ona zwiększa ilość cholesterolu. Żeby poprawić wydolność, spróbuj olejku zmięty pieprzowej. Wystarczy 0,5 ml, żeby poprawić osiągi o 25%. 

Jedz jak najwięcej tłustych morskich ryb, bo zawierają dużo kwasów omega-3. 

Zamiast makreli i tuńczyka jedz łososia i sardynki – te pierwsze mogą zawierać niszczącą śródbłonekrtęć. 

Łykaj L-karnitynę, żeby spalić tłuszcz i poprawić wyniki na siłowni.  

Unikaj L-karnityny, bo może ona przyspieszać odkładanie się cholesterolu.  

Wpadki z erekcją pomijaj dyskretnym milczeniem. Przecież "to się zdarza każdemu".  

Powiedz onich lekarzowi. Zaburzenia erekcji mogą wskazywać na kłopoty ze śródbłonkiem.       

Badanie Endo PAT

Jeśli masz kłopoty z erekcją, chrapiesz lub jesteś ciągle zmęczony, zgłoś się na badanie Endo PAT, które może wykryć nieprawidłowości w przepływie krwi. W Polsce badanie jest jeszcze trudno dostępne, ale warto zapamiętać tę nazwę.

MH 12/2013

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij