REKLAMA

Zabójcy facetów: samobójstwo

Mężczyźni w Polsce cztery razy częściej targają się na swoje życie niż kobiety. Pięć razy częściej – skutecznie. Nie o taką skuteczność nam chodzi.

samobójstwo, facet fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
Na drugim miejscu wśród czynników zwiększających ryzyko samobójstwa jest alkohol. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że trzy razy więcej ofiar było pod wpływem alkoholu niż trzeźwych. Badania uczonych z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie wykazały, że w różnych populacjach alkohol przyczynia się do 25-50% prób samobójczych. Jednak te dane to tylko statystyki. Tak naprawdę nikt nie wie, co naprawdę dzieje się w umyśle człowieka, który odbiera sobie życie. Dlatego tak trudno zapobiegać samobójstwom.

REKLAMA

Tym bardziej że niestety nie ma czegoś takiego, jak typowe zachowanie człowieka planującego samobójstwo. Według klasycznego podejścia zaproponowanego przez E. Ringela, człowiek ze skłonnościami samobójczymi zaczyna izolować się od innych, jego krąg znajomych się zmniejsza, tym bardziej że napięcie związane z planowanym samobójstwem wywołuje zwiększoną agresję. Często jest ona skierowana na najbliższych (tych, którzy jeszcze zostali). Jednak taki obraz potencjalnego samobójcy może być mylący.

"Gdybym miała opisać typowego samobójcę, powiedziałabym, że jest to facet w średnim wieku, często spotykający się z kumplami, uśmiechnięty i skory do pomocy innym – mówi Jane Powell, szefowa organizacji zapobiegania samobójstwom wśród mężczyzn. – Człowiek planujący samobójstwo wcale nie musi być samotnikiem stroniącym od ludzi. Większość mężczyzn odbierających sobie życie nie zostawia żadnych wiadomości, nie szuka pomocy. Próbują, tak długo, jak tylko się da, radzić sobie sami. I tak dochodzą do momentu, w którym nie widzą już żadnego innego wyjścia".

Robią tak, bo tak zostali zaprogramowani. Od dziecka jesteśmy uczeni, by nie narzekać, nie płakać, nie szukać pomocy, brać sprawy w swoje ręce. Więc biorą. Najczęściej szukają kawałka liny, wysokiego bloku albo ostrego narzędzia. I znikają z życia swoich rodzin, kumpli, znajomych z pracy. Zostawiając ich pogrążonych w żałobie, z niespłaconymi długami, nierozwiązanymi sprawami i niedotrzymanymi obietnicami...

To nie są wcale teoretyczne rozważania. Bardzo możliwe, że któryś z Twoich kolegów planuje swoje ostatnie zadanie. Psychiatrzy przypuszczają, że jedną z przyczyn, dla których samobójstwo popełnia wielokrotnie więcej mężczyzn niż kobiet, jest właśnie ta samcza samodzielność. 

1 2 3 ... 5
STRONA 2 z 5

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA