Zabójcy facetów: samobójstwo

Mężczyźni w Polsce cztery razy częściej targają się na swoje życie niż kobiety. Pięć razy częściej – skutecznie. Nie o taką skuteczność nam chodzi.

samobójstwo, facet fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Pamiętam, miałem wtedy może 17, może 18 lat. Rzuciła mnie dziewczyna, w której byłem śmiertelnie zakochany i włóczyłem się godzinami po ulicach, oddając się słodko- -gorzkim marzeniom o tym, jak wyglądałby mój pogrzeb za trzy dni. Oczyma wyobraźni widziałem ją płaczącą, widziałem wrogie spojrzenia moich kumpli i czerpałem z tego jakąś niewyjaśnioną przyjemność. Był w tych marzeniach o własnym pogrzebie element zemsty (za upokorzenie odrzucenia), element satysfakcji (przyszło tylu ludzi!)i jakaś doza w gruncie rzeczy również przyjemnego użalania się nad sobą.

Perspektywa samobójstwa w świetle takiego pogrzebu wydawała się atrakcyjna. Ale tylko przez chwilę, bo w tym marzeniu pojawiła się też stojąca nieco z boku koleżanka tej, która mnie rzuciła. Dopiero wówczas zwróciłem na nią uwagę i zauważyłem, jaka jest ładna. Dwa dni później spacerowałem już z nową dziewczyną i marzenia o pogrzebie i niesprecyzowane plany samobójcze już nigdy nie wróciły. Gdy się ma naście czy dzieścia lat, sens życia można odnaleźć bardzo łatwo, już jutro, za najbliższym rogiem. Ale wielu samobójców nie dostrzega tej możliwości. W 2014 roku w Polsce perspektywa własnego pogrzebu skusiła aż 8150 facetów. Z tej armii desperatów 5237 rzeczywiście skończyło na cmentarzu.

Niestety, jeśli marzyli o tym, żeby zobaczyć opłakujących ich bliskich i znajomych – raczej na pewno się zawiedli. Nauka nie zna przypadku działającego wzroku po śmierci. A nawet gdyby, to trumny z okienkami wciąż są bardzo mało popularne. Dlaczego tak wielu ludzi decyduje się zostawić cały świat na głowie innych? Nie ma jednej odpowiedzi.

Według raportu WHO poświęconego problemowi samobójstw, nawet 90% samobójców cierpiało na jakiś rodzaj zaburzeń psychicznych. Najczęściej była to depresja, zaburzenia dwubiegunowe i schizofrenia. Autorzy zwracają jednak uwagę, że nie należy tych liczb traktować zbyt dosłownie. O ile bowiem ogromna większość samobójców cierpi na zaburzenia nastroju, o tyle jednak schorzenia tego typu są tak powszechne, że nie ma tu prostego wynikania. Szacuje się, że jedynie 4% ludzi z depresją próbuje odebrać sobie życie. 

1 2 3 ... 5
STRONA 1 z 5
REKLAMA