Body Worlds – wystawa, dzięki której zaczniesz inaczej postrzegać swoje ciało

Body Worlds to najliczniej odwiedzana wystawa edukacyjna na świecie. W ciągu ostatnich 26 lat przyciągnęła ponad 50 milionów osób, w tym samego Jamesa Bonda (wideo poniżej). Od dzisiaj można podziwiać ją we Wrocławiu, a od grudnia przyszłego roku w Warszawie. Musisz to zobaczyć.

Body Worlds Polska fot. bodyworlds.pl

Autorem wystawy Body Worlds jest prof. Gunther von Hagens – twórca plastynacji, czyli metody konserwacji tkanki anatomicznej.

REKLAMA

Wystawa Body Worlds składa się z ponad 150 zakonserwowanych ciał. Pochodzą one od dawców, którzy jeszcze za życia zgodzili się je przekazać Instytutowi Plastynacji w Heidelbergu.

Eksponaty przedstawiają potencjał ludzkiego ciała, jego anatomiczną formę oraz złożoność funkcji. Odwiedzający wystawę będą mieli szansę zobaczyć, jak dokładnie działa ludzkie ciało, gdy jest zdrowe oraz jak zwalczać zagrażające mu choroby.

Zdecydowana większość osób, które odwiedziły Body Worlds, stwierdziła, że wystawa motywuje do dbania o ciało i kondycję. Wśród eksponatów znajdują się zarówno zdrowe, jak i chore narządy (np. płuca palacza). Dzięki temu uczestnicy wystawy mogą przekonać się na własne oczy, jak styl życia i codzienne nawyki wpływają na ludzki organizm.

Body Worlds Polskafot. bodyworlds.pl

Zwiedzający patrząc na inne ludzkie ciało odkrywają własne w zupełnie nowy sposób. Ekspozycja przedstawia ciało nie tylko jako podstawę naszej fizycznej egzystencji, ale także jako zwierciadło naszego własnego stylu życia. Cokolwiek robimy lub czego nie robimy, to co jemy, jak i czy ćwiczymy – wszystko ma na nas fizyczny wpływ, zarówno pozytywny, jak i negatywny” – twierdzi dr Angelina Whalley, która jest odpowiedzialna za treść, projekt oraz koncepcyjne planowanie wystawy.

Wystawa przyciąga tłumy od 1995 roku. Anatomiczne eksponaty wzbudzają spore zainteresowanie również wśród znanych osobistości. Body Worlds zachwycali się między innymi: Tony Hawk, Gary Oldman, Andre Agassi, Demi Moore, Nicole Kidman czy Dustin Hoffman

A oto wspomniana scena z Bonda:

Terminy wystawy:

  • Wrocław – Hala IASE (ul. Wystawowa 1, przy Hali Stulecia) – 03.09.2021 – 15.12.2021
  • Warszawa – Pałac Kultury i Nauki (Pl. Defilad 1) – 06.12.2022 – 02.04.2023

Bilety – bodyworlds.pl

REKLAMA