Podwyższony poziom cholesterolu, zarówno tzw. złego jak i całkowitego, zwiększa ryzyko zaburzeń pamięci w przyszłości, z tym, że za wysoki poziom złego cholesterolu (LDL) jest gorszą prognozą niż za wysoki poziom cholesterolu całkowitego.
Największe jak dotąd badanie tego typu, przeprowadzone na London School of Hygiene & Tropical Medicine (LSHTM) we współpracy z University of Tsukuba oraz OXON Epidemiology dostarczyło najsilniejszych dotychczas dowodów na związek między poziomem cholesterolu a chorobami degeneracyjnymi mózgu.
Sfinansowane przez organizację Alzheimer's UK badanie uwzględniło dane z gabinetów lekarskich w Wielkiej Brytanii, (UK Clinical Practice Research Database - CPRD) dotyczące ponad 1800 000 pacjentów powyżej 40 roku życia, którzy mieli mierzony poziom cholesterolu w latach 1992-2009. Pacjenci byli monitorowani przez 23 lata, co pozwoliło oszacować korelację między poziomem różnych frakcji cholesterolu (LDL, HDL i trójglicerydów) a problemami z pamięcią w przyszłości.
ZOBACZ TEŻ: Dobry i zły cholesterol - czym się różnią?
Dzięki temu, że badanie obejmowało tak długi okres, można było „przeczekać” kilkuletni okres, kiedy choroba rozwija się w ukryciu, chociaż nie daje jeszcze zauważalnych objawów.
Chorobę Alzheimera wykryto u 50 000 osób spośród 1,8 miliona osób, u których przed laty sprawdzono poziom cholesterolu całkowitego. Stanowi to 2,7% wszystkich badanych.
Trzymaj cholesterol w ryzach
Główny autor badania, prof. Masao Iwagami z University of Tsukuba wyjaśnia – „Dzięki ogromnym rozmiarom próby, nasze badanie dostarczyło bardzo precyzyjne wyniki. Ryzyko wystąpienia zaburzeń pamięci po dekadzie u osób, które przed 65 rokiem życia miały cholesterol LDL na poziomie 200 mg/dL (5,17 mmol/L) było o 60% wyższe niż u tych, którzy w tym samym wieku mieli poziom LDL nie przekraczający 100 mg/dL (2,6 mmol/L). Siła tej korelacji jest porównywalna z innymi modyfikowalnymi czynnikami ryzyka alzheimera, takimi jak spożycie alkoholu i silniejsza nawet niż wysokie ciśnienie krwi”.
Jeśli więc nie uśmiecha Ci się perspektywa spędzenia starości w domu opieki, w wiecznym i skazanym na porażkę poszukiwaniu własnej tożsamości, jeśli dziś masz za wysoki poziom złego cholesterolu, postaraj się go obniżyć. Można to osiągnąć bez leków.
ZOBACZ: Jak obniżyć cholesterol
ŹRÓDŁO: University of Tsukuba