Wypróżnianie - czy robisz to dobrze? [Paka newsów]

Nauczyłeś się korzystać z nocnika jeszcze w ubiegłym stuleciu? No cóż, wygląda na to, że robisz to źle.

wypróżnianie Shutterstock.com

Kiedy natura decydowała, jak zaplanować przebieg jelita grubego i odbytnicy, nie wiedziała jeszcze, że wpadniemy na pomysł robienia kupy na siedząco. Konsekwencją tego mogą być zaparcia, żylaki odbytu, a w skrajnych przypadkach, gdy za mocno ciśniesz, nawet udar mózgu. Jak zatem najlepiej się wypróżniać? Z badań dr. Skirova, opublikowanych w piśmie „Digestive Diseases and Sciences”, wynika, że najszybciej opróżniamy jelita w pozycji kucznej.

ZOBACZ: Defekacja a zdrowie

Uczony porównywał czas i łatwość wypróżniania się prawie 30 ochotników w trzech sytuacjach: na siedząco na muszli o wysokości 41 cm, na siedząco na muszli o wysokości 31 cm oraz w pozycji kucznej. Ochotnicy najszybciej „załatwiali sprawę” w pozycji kucznej. Co więcej, odsetek ludzi, którzy określali metodę pozbycia się balastu w słowiańskim przykucu jako „bardzo łatwo”, był dwukrotnie większy niż w przypadku muszli 31 cm i aż 4 razy większy niż przy muszli 41 cm.

Co jeszcze wyszperaliśmy dla Ciebie z badań i doniesień naukowych?

Sen przeciwbólowy

Gdy coś boli, trudno zasnąć, ale to działa też w drugą stronę: gdy jesteś niewyspany – boli Cię mocniej. Uczeni z University of California opublikowali niedawno wyniki badań, które wyjaśniają, w jaki sposób sposób brak snu zwiększa wrażliwość na ból. Otóż mózg potrafi „ordynować” naturalne środki przeciwbólowe. Ale gdy jest niewyspany, po pierwsze – ośrodki bólu są wyczulone, po drugie – mózg reaguje wolniej i jest mniej szczodry w wydawaniu leków.

Nie drżyj

3,5 roku później pojawiają się – średnio – pierwsze objawy choroby Parkinsona u osób, które miały usunięty wyrostek robaczkowy. A więc ten ból jednak się opłaca.

Poziom marihuany

Gdybyś kiedykolwiek musiał się zastanawiać, po jakim czasie można wykryć, że ktoś tu palił trawkę, spieszymy donieść, że trzeba uzbroić się w cierpliwość. Wg serwisu Medical News Today testy moczu potrafi ą wykryć ślady od 3 do 30 dni po paleniu, badanie śliny góra do 72 godzin, a badanie włosów nawet do 30 dni. Co dziwne, proste testy krwi wykrywają THC tylko przez 3-4 godziny. Ale pamiętasz, że marihuana jest wciąż nielegalna w Polsce?

REKLAMA