Wypalenie zawodowe to choroba. Dostaniesz zwolnienie lekarskie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała wypalenie zawodowe na listę problemów natury medycznej. Decyzja wejdzie w życie w styczniu 2022 roku. Od tego momentu lekarze będą mogli diagnozować tę chorobę i wystawiać na nią zwolnienia lekarskie.

wyczerpanie zawodowe shutterstock.com

Wypalenie zawodowe to choroba cywilizacyjna i poważny problem, który może dotknąć każdego z nas, bez względu na zawód (pracowników biurowych i fizycznych, osoby na niskich czy wysokich stanowiskach). Przyczyną jest chroniczne emocjonalne przeciążenie wynikające z pracy zawodowej.

Ciągłe zmęczenie, brak energii, mniejsza efektywność, zwiększenie dystansu do pracy, przygnębienie i brak przyjemności z jej wykonywania, niechęć wręcz frustracja i cynizm, a także utrata wiary w swoje kompetencje, problem ze wstaniem z łóżka, bo wydaje się to ponad Twoje siły oraz wrażenie wyobcowania i życie na tzw. autopilocie, to podstawowe objawy wskazujące na wypalenie zawodowe i poważny problem.

Dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła wpisać tę dolegliwość na listę chorób, co w praktyce oznacza, że lekarz będzie mógł postawić diagnozę, zalecić leczenie i jeśli uzna za konieczne, wystawić zwolnienie lekarskie. Zanim to zrobi będzie musiał wykluczyć inne dolegliwości, jak: zaburzenia nastroju oraz problemy lękowe.

Spokojnie, przemęczenie i chwilowa niechęć do pracy nie musi od razu oznaczać choroby, więc nie panikuj, wrzuć na luz i odpocznij. Jeżeli to nie minie, nie lekceważ objawów, bo może być to rzeczywiście wypalenie zawodowe, które będzie Cię wyniszczać.

Zajrzyj tutaj i sprawdź jak rozpoznać, czy to tylko zły czas w robocie, czy też Twój organizm właśnie zgłasza poważną awarię.

Zrób też test na wypalenie zawodowe

Zastosuj się do naszych rad a wypalenie zawodowe nie będzie Ci zagrażać:

  • Podziel urlop na cały rok. Nie odkładaj go na koniec roku. Musisz zapewniać organizmowi regularny odpoczynek.
  • Postaw w pracy kilka roślin – badania wykazały, że ich obecność zmniejsza poziom stresu o 15%.
  •  Na godzinę przed snem nie korzystaj z telefonu, tabletu czy komputera – przestań sprawdzać maile. Poczytaj książkę albo posłuchaj audiobooka. To działa.
  • Bez poszerzania kompetencji i szkoleń daleko nie zajdziesz. Zainwestuj w siebie.
  • Powalcz o swoje. Porozmawiaj z szefem o nowych projektach, przedstaw swoje pomysły.
  • Wkurza Cię brak podwyżki, rutyna? Praca w jednej firmie przez całe życie - te czasy dawno minęły. Rozejrzyj się za nową. I choć nigdy nie ma idealnego momentu, po prostu musisz się na to odważyć. Nie działaj pod wpływem impulsu. Zanim podejmiesz decyzję, przemyśl ją. Dobrze zaplanowana zmiana zmniejsza stres, porządkuje myśli, a potem działania, przygotuje Cię na nowe.
Zobacz również:
REKLAMA