Wypadki w domu - jak ich uniknąć? [Paka newsów]

Najwięcej wypadków nie zdarza się na drogach czy w pracy, ale właśnie w domu – w miejscu, które powinno być bezpieczne. Zobacz, jak sprawić, by Twój dom był naprawdę Twoją twierdzą.

wypadki w domu shutterstock.com

Zasada ogólna to zdrowy rozsądek i umiejętność przewidywania skutków. A na zachętę kilka szczegółowych pomysłów. Banalne? Może, ale czy pamiętasz o nich?

  1. Nigdy nie stawiaj nic na schodach – nawet na chwilę. Zapomnisz, a potem się potkniesz.
  2. Gotując coś w rondelku albo smażąc na patelni, zawsze przekręcaj rączkę tak, żeby nie wystawała poza obręb kuchenki. Zwłaszcza jeśli masz w domu dzieci.
  3. Jeszcze dziś zrób inspekcję wszystkich gniazdek elektrycznych. Jeśli któreś jest luźne – dokręć.
  4. Jeżeli w Twoim domu jest piec (tzw. junkers też się liczy), zainstaluj czujnik czadu. Jest tani, a może uratować Ci życie.
  5. W wannie i pod prysznicem połóż matę antypoślizgową. Upadki w łazience są częste i bardzo niebezpieczne. 6. Podczas korzystania z narzędzi elektrycznych, jeśli coś upada, nie łap. Najpierw odłóż narzędzie, a potem podnieś.

Pozostałe newsy

Groźny smog

Jak wyliczyli uczeni z WUM, o tyle procent częściej kaszlą i kichają dzieciaki, które mieszkają w miejscowościach o największym stężeniu smogu. Ryzyko astmy wzrasta zaś czterokrotnie.

ZOBACZ : Czy można trenować w smogu?

Cukier to cukier

Jeżeli do tej pory byłeś przekonany, że pijąc soki owocowe bez dodatku cukru, jesteś całkowicie bezpieczny, musimy Cię ostrzec. Uczeni z Harvard T.H. Chan School of Public Health ustalili, że regularne picie dowolnych słodkich napojów (100 ml dziennie przez 4 lata), nawet jeśli jest to sok owocowy, zwiększa ryzyko cukrzycy o 16%. Wygląda na to, że najlepiej ograniczyć się do wody, a owoce raczej jeść niż pić.

W zamian za krew

Wiadomo, że oddanie własnej krwi to czyn altruistyczny. Oddaje się ją z potrzeby pomagania innym. Gdybyś jednak potrzebował dodatkowej zachęty, mamy coś dla Ciebie: każda krew, zanim zostanie przekazana dalej, musi zostać zbadana. Jeśli więc chcesz się dowiedzieć, czy jesteś zakażony HIV, WZW czy kiłą – możesz poprosić o wydruk badania po oddaniu krwi. Dowiesz się też, jaka jest Twoja grupa krwi i będziesz miał aktualną morfologię. A przy okazji dostaniesz zwolnienie z pracy.

REKLAMA