Wypadki na hulajnodze elektrycznej

Hulajnoga elektryczna ma małe kółka, wąską kierownicę i potrafi się rozpędzić do kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Nic dziwnego, że wypadki na elektrycznej hulajnodze są coraz częstsze. W Polsce nie ma jeszcze oficjalnych statystyk wypadków na elektrycznej hulajnodze, nie wiemy też, ilu użytkowników zakłada kask na hulajnogę. Na podstawie danych amerykańskich możemy jednak z grubsza przewidzieć, czego się spodziewać i jakie obrażenia są najczęstsze w razie wypadku na hulajnodze.

Wypadek na hulajnodze elektrycznej Shutterstock.com

Kask na hulajnodze to wciąż wielka rzadkość - korzystamy z nich (hulajnóg, nie kasków) tak, jakbyśmy uważali, że to wciąż te same dziecięce hulajnogi, na których jeździliśmy jako dzieci. A niektóre hulajnogi elektryczne potrafią się przecież rozpędzić nawet do 50-60 kilometrów na godzinę. Zresztą wystarczy się przewrócić jadąc z prędkości 10-15 km/h, żeby poważnie się poobijać lub nawet połamać.

Hulajnoga elektryczna dla dorosłych

Przez lata z hulajnóg korzystały niemal wyłącznie dzieci. Od mniej więcej trzech lat ogromną popularnością zaczęły się cieszyć hulajnogi elektryczne dla dorosłych. W wielu miastach powstały wypożyczalnie tego nowego pojazdu, a niewielkie wymiary, zwrotność i swoboda, jaką daje hulajnoga sprawiają, że korzysta z nich coraz więcej osób dorosłych, nie tylko młodzież.

Hulajnoga elektryczna należy do nowej kategorii urządzeń transportu osobistego (UTO). Zgodnie z definicją, UTO to pojazd o maksymalnych wymiarach – 1,25 m długości i 0,9 m szerokości, rozwijający maksymalną prędkość ograniczoną do 25 km/h. 

ZOBACZ TEŻ: Wypadki w domu - najniebezpieczniejsze miejsca

Hulajnoga elektryczna - ograniczenie prędkości

Obecnie poruszanie się hulajnogą elektryczną jest w szarej strefie prawa - prawodawca nie nadąża za rozwojem technologii. Obecnie w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad nowelizacją ustawy. Projekt przewiduje, że dopuszczalna prędkość dla UTO to:

 • jazda po chodniku -  8 km/h
 • jazda po jezdni - 20 km/h
 • jazda po ścieżce rowerowej - 25 km/h

Hulajnoga elektryczna wypadekShutterstock.com

Najczęstsze obrażenia w razie wypadku na hulajnodze

Jak donosi pismo Trauma Surgery & Acute Care Open, po zbadaniu ofiar wypadków na hulajnodze, okazało się, że znaczna ich część zdarza się kiedy kierowca jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków, badanie wykazało również, że znakomita większość poszkodowanych nie miała na sobie kasku w chwili wypadku na hulajnodze.

Z badania wynika, że zdecydowana większość (60%) poszkodowanych to osoby między 20 a 40 rokiem życia. Częściej wypadkom ulegali mężczyźni - stanowili oni 60% poszkodowanych. Mniej więcej połowa była pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. 30 procent poszkodowanych wymagało interwencji chirurga. Obrażenia przedstawiały się następująco:

42% urazów to były pęknięcia i złamania kości, najczęściej:

 • piszczeli
 • stawu skokowego
 • obojczyka
 • łopatki
 • kości łokciowej

ZOBACZ TEŻ: Co się dzieje, gdy złamiesz kość

26% poszkodowanych miało urazy twarzy

- na szczęście najczęściej były to urazy niegroźne - otarcia i stłuczenia, ale co piąty przypadek wymagał interwencji chirurga, czyli np zaszycia rany, albo nastawienia kości jarzmowej.

18% urazów wywołało krwawienie do mózgu

To brzmi bardzo groźnie, ale takie krwawienie nie zawsze jest zagrożeniem życia. W żadnym z badanych wypadków nie była wymagana operacja.

17% ofiar wypadku na hulajnodze miało wstrząs mózgu

Wstrząs mózgu, a dokładniej - wstrząśnienie mózgu - to typowo męska przypadłość. Lekarze przestrzegają, żeby po każdym urazie głowy, nawet jeśli nie straciłeś przytomności, przez kilka tygodni nie uprawiać sporty, nie słuchać głośnej muzyki i - jeśli to tylko możliwe - nie uczyć się intensywnie. Po wstrząśnieniu mózg potrzebuje trochę czasu, żeby dojść do siebie. 

Chroń głowę! Załóż kask na hulajnogę

Jak wynika z tych statystyk, urazy głowy stanowią znaczny odsetek uszkodzeń ciała w wyniku wypadku na hulajnodze. To wskazuje, że jednak tę głowę warto chronić szczególnie. Zgodnie z nowym projektem ustawy o UTO, kask na głowie podczas jazdy hulajnogą, o ile udało nam się ustalić, nie będzie obowiązkowy. W innych krajach jest różnie - kask na hulajnogę jest obowiązkowy w Izraelu. W innych krajach, np. na Malcie kask jest obowiązkowy w przypadku dzieci. Jednak chociaż obowiązuje zasada, że co nie jest zabronione, to jest dozwolone, naszym zdaniem, jeśli kupujesz sobie hulajnogę, warto kupić też kask.

Jaki kask na hulajnogę wybrać?

Nie testowaliśmy jeszcze kasków na hulajnogę, ale najlepiej sprawdzą się kaski takie jak na deskorolkę - zabudowane, chroniące potylicę i okolice uszu.

Kask musi mieć certyfikat

 • wybierając kask na hulajnogę kieruj się nie tylko jego wyglądem, ale przede wszystkim powinien spełniać normę  EN 1078. Jeśli na kasku nie ma tego oznaczenia, lepiej sięgnąć po inny.

Kask musi być wygodny

 • przed zakupem przymierz, zobacz, czy pasuje do kształtu Twojej głowy i czy nigdzie nie uwiera. Jeśli będzie niewygodny, z pewnością przestaniesz go nosić.

Kask musi Ci się podobać

 • wprawdzie przed chwilą pisaliśmy, żeby nie kierować się wyglądem, ale wygląd też jest ważny - jeśli będziesz się źle czuł w jakimś kasku, jeśli będziesz się wstydził go założyć, zapewne go nie założysz.

Zdrowy rozsądek najlepszą tarczą

Nawet najlepszy sprzęt nie zastąpi zdrowego rozsądku. Możesz mieć hulajnogę ze świetnymi hamulcami, na głowie kask, a na nogach i rękach ochraniacze, ale jeśli będziesz pędził slalomem między pieszymi, albo wyjeżdżał zza rogu kamienicy bez zatrzymania się, te wszystkie zabezpieczenia na niewiele się zdadzą. Pieszy może gwałtownie skręcić, żeby wejść do sklepu, zza rogu może wyjechać rowerzysta, kółko w każdej chwili może wpaść w dziurę w nawierzchni albo uślizgnąć się na mokrym liściu. I wypadek gotowy. Jadąc wolniej i przewidując, co może się zdarzyć za chwilę - chronisz i siebie i innych. 


Źródło: Kobayashi LM, Williams E, Brown CV, et al The e-merging e-pidemic of e-scooters Trauma Surgery & Acute Care Open

https://tsaco.bmj.com/content/4/1/e000337

REKLAMA