Wychłodzenie organizmu: chroń się przed mrozem

Za oknem zima, śnieg sypie, temperatury na minusie. Dowiedz się, jak na ludzki organizm działają niskie temperatury, co robić, żeby uniknąć wyziębienia, oraz jakie czynności podjąć, by udzielić pierwszej pomocy osobie, która wpadła w stan hipotermii.

mężczyzna chuchający w dłonie, zimno Jaromir Chalabala, shutterstock.com
fot. Jaromir Chalabala, 2014, shutterstock.com

Dłonie, stopy, kolana, głowa, uszy i nos to miejsca, którymi ucieka najwięcej cennego ciepła. Dlatego, gdy jest zimno, te właśnie fragmenty ciała musisz zabezpieczyć przede wszystkim. Czyli nie rób na złość mamie i noś czapkę, rękawiczki, ciepłe buty i kalesony. Nie wychodź na dwór głodny i jak najwięcej się ruszaj. Organizm wychłodzony staje się mniej odporny na infekcje. To w najlepszym przypadku, a w ekstremalnych warunkach może być znacznie gorzej. Zobacz, co się dzieje, gdy temperatura ciała spada poniżej 36,6 stopni Celsjusza, czyli poniżej temperatury ciała zdrowego człowieka.

REKLAMA

1. Temperatura ciała 36,6-34 st. C

Jesteś zmarznięty, masz zimne dłonie i stopy, ciałem wstrząsają dreszcze. Po pewnym czasie dreszcze zamieniają się w drżenie mięśni. Mogą się pojawić zawroty głowy i niepokój.

2. Temperatura ciała 34-30 st. C

Objawy jak wyżej, tylko silniejsze, ponadto ból i skurcze. Mózg zwalnia obroty i przestajesz reagować na bodźce. Sam nie jesteś już w stanie sobie pomóc.

3. Temperatura ciała poniżej 30 st. C

Drżenie i drgawki ustają. Mięśnie zaczynają sztywnieć. Pojawiają się zaburzenia mowy i świadomości.

4. Temperatura ciała poniżej 28 st. C

Wyziębiony człowiek przypomina trupa. Oddech i puls są prawie niewyczuwalne, źrenice przestają reagować na światło, skóra przybiera sinozielony kolor. Gdy temperatura ciała spadnie poniżej 24 st. C, szanse przeżycia są bardzo małe.

Akcja ratunkowa

Przede wszystkim zabierz chorego w ciepłe miejsce, tam owiń go śpiworem lub kocem - zwykłym albo termicznym. Jeśli jest przytomny, podaj mu słodkie ciepłe napoje (w żadnym razie alkohol!). Nie masuj, nie nacieraj, żeby nie zniszczyć ewentualnie odmrożonych tkanek. Przy nieznacznym wyziębieniu możesz położyć ciepły okład na głowie, karku i udach - gwałtowne ogrzewanie ciała człowieka w stanie hipotermii może mu tylko zaszkodzić. Nie sadzaj go, niech leży (najlepiej unikać wszelkich zbędnych ruchów poszkodowanego). Wtedy krwi łatwiej krążyć po organizmie i docierać do kończyn. Jeśli jest nieprzytomny - jak najszybciej wezwij lekarza.

MH 11/2006

REKLAMA