Wspierające interakcje społeczne, czyli jak ważny jest kumpel

Naukowcy udowodnili, że krótka wymiana zdań z nieznajomym poprawia nastrój obu interlokutorom. Temat nie ma znaczenia, więc może być to chociażby rozmowa o pogodzie z kasjerem w osiedlowym spożywczaku.

przyjaźń, kumple Shutterstock.com

Ostatnie dwa lata pandemii i związany z nią dystans społeczny sprawiły, że doszło do rozluźnienia, a w niektórych przypadkach całkowitego zaniku kontaktów międzyludzkich. A że, powtarzając za Arystotelesem, człowiek jest istotą społeczną, przyniosło to tragiczne skutki.

REKLAMA

Zgodnie z danymi zebranymi przez UCE Research od początku pandemii pogorszyło się zdrowie psychiczne blisko 40% Polaków. Prawie połowa (49%) ankietowanych jako główną przyczynę pogorszenia swojego stanu wskazuje izolację społeczną. Okazuje się więc, że kontakty międzyludzkie nie tyle są dla nas przyjemne, co niezbędne dla utrzymania zdrowia psychicznego. Ale na tym nie koniec!

Jak czytamy na łamach „Jama Network Open”, wspierające interakcje społeczne w wieku dorosłym (czyli, innymi słowy, kontakt z osobą, której możesz się wygadać), pozwalają również powstrzymać spadek zdolności poznawczych związany z procesem starzenia się mózgu lub zmian neuropatologicznych, występujących między innymi w przypadku choroby Alzheimera.

Naukowcy doszli do takich wniosków, gdy przeanalizowali wyniki rezonansów magnetycznych i ankiet dotyczących interakcji społecznych u ponad 2 tysięcy dorosłych powyżej 45. roku życia. Okazało się, że u osób, które twierdząco odpowiedziały na pytanie: „Czy masz na kogo liczyć, gdy czujesz, że musisz z kimś porozmawiać?”, badania wykazywały jednocześnie większą odporność poznawczą. Innymi słowy, mózgi osób mających bliskich, którzy są gotowi wysłuchać ich, gdy czują taką potrzebę, funkcjonują lepiej, niż można by się tego spodziewać.

Kumpel potrzebny od zaraz

Starzy kumple rozjechali się po świecie? W dorosłym życiu też możesz znaleźć przyjaciół.

Drużyna firmowa

Wspólne bieganie, wypady rowerowe, a może miniliga koszykówki? Połącz przyjemne z pożytecznym i zorganizuj wspólne treningi z kumplami z pracy.

Piwo na Zoomie

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz wyskoczyć z kumplem na piwo, zawsze możecie umówić się na wideoczacie. Zamiast siedzieć i patrzeć się sobie wirtualnie w oczy, możesz jednocześnie szykować obiad lub spacerować.

Facet jej psiapsi

Twoja partnerka ma koleżanki, a one mają różnych facetów. Jeśli jeszcze ich nie poznałeś, najwyższa pora to zmienić. Jakkolwiek by to nie brzmiało, podwójna randka może okazać się początkiem nowej, męskiej przyjaźni.

REKLAMA