[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.9

Wpływ muzyki na trening siłowy

Każdy wie, że dobrze dobrana muza potrafi zmotywować lepiej niż niejeden trener. Ale jak to działa tak dokładnie? Oto mechanizm z bliska.

Muzyka a trening Tobie też jest łatwiej machać sztanga przy akompaniamencie ulubionej muzyki?

1. Wibracje

Małżowina jest tak zbudowana, że „wyłapuje” fale dźwiękowe i przekierowuje je kanałem słuchowym do ucha środkowego, gdzie wprawiają one w wibrację 200 mikrolitrów płynu w zamkniętym ślimaku. Drgania płynu poruszają mikroskopijne rzęski i są zamieniane w impulsy elektryczne. Te impulsy powodują wydzielanie neuroprzekaźników, które – korzystając z nerwów – „zanoszą” sygnały do mózgu.

2. Translacja

Impulsy trafiają do ośrodka słuchu w korze mózgowej, gdzie są rozpoznawane takie elementy, jak wysokość dźwięku, nuty i melodia. Wokal zostaje przekazany do ośrodka Wernickego, gdzie zachodzi proces rozpoznawania mowy, tj. przypisywania sensu poszczególnym głoskom, wyrazom i zdaniom.

REKLAMA

3. Skojarzenia

Dźwięki instrumentów i tekst piosenki pobudzają układ limbiczny odpowiedzialny za emocje. Badania wykazały, że układ ten jest silniej pobudzany przez muzykę w szybkim tempie. Należące do układu limbicznego ciało migdałowate włącza skojarzenia – to dzięki niemu piosenka, przy której po raz pierwszy się kochałeś, już zawsze przywołuje miłe wspomnienia.

4. Przyjemność

Impulsy z układu limbicznego pobudzają jądro półleżące – należące do układu nagrody, co powoduje wyrzut dopaminy – substancji odpowiedzialnej za odczuwanie przyjemności. Ta płynąca ze słuchania muzyki tłumi inne uczucia, m.in.zmęczenie. Wg prof. Costasa Karageorghisa, psychologa z Brunel University, muzyka jest w stanie zmniejszyć uczucie zmęczenia nawet o 15%.

5. Satysfakcja

Gdy utwór się kończy, poziom dopaminy spada, ale pozostawia po sobie przyjemne uczucie satysfakcji, które Twój mózg zapamiętuje. Gdy następnym razem usłyszysz tę piosenkę, jądro migdałowate przypomni Ci tę przyjemność. Dlatego właśnie najbardziej lubimy te piosenki, które już znamy.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij