Woda w uchu: jak się jej pozbyć i czym grozi

Często po kąpieli zostaje nam woda w uchu. Zwykle wypływa sama, ale czasami zostaje na dłużej, co bywa nieprzyjemne, a jeśli zostanie tam na dłużej, może spowodować dolegliwości zwane „uchem pływaka”, czyli zapalenie ucha zewnętrznego. Jak się zatem pozbyć wody z ucha, żeby uniknąć zapalenia?

Woda w uchu po kąpieli Shutterstock.com

Spis treści:

 1. Jakie są objawy zapalenia ucha zewnętrznego
 2. Jak się leczy tzw. ucho pływaka
 3. Jak się pozbyć wody z ucha
 4. Sposób na wodę z ucha - tego nie rób!

Woda w uchu to nic strasznego – w absolutnej większości przypadków nie powoduje żadnych dolegliwości i spokojnie sobie wypływa. Jednak jeśli np. po pływaniu w basenie albo w otwartych wodach woda zostanie w kanale słuchowym na dłużej, może spowodować, że w uchu zaczną się rozwijać bakterie i dojdzie do zapalenia ucha zewnętrznego. Czasami przyczyną stanu zapalnego nie są bakterie lecz grzyby.

Zapalenie ucha zewnętrznego to inne schorzenie niż zapalenie ucha środkowego, które często zdarza się u dzieci. Najczęstszą przyczyną zapalenia ucha zewnętrznego jest właśnie woda w uchu, która zostaje po kąpieli. 

Objawy zapalenia ucha zewnętrznego

Objawy zapalenia ucha zewnętrznego początkowo nie są bardzo uciążliwe. Należą do nich:

 • swędzenie w uchu
 • dziwne uczucie wewnątrz ucha, które zwiększa się, gdy pociągniesz w dół za płatek ucha
 • delikatne wycieki z ucha (bezbarwna ciecz, która może się pojawić na poduszce)

Jeśli zlekceważysz te objawy i nie podejmiesz żadnych działań, stan zapalny może się nasilić, a wtedy objawy stają się już zdecydowanie bardziej dokuczliwe. O tym, że zapalenie zrobiło się już poważne, świadczą między innymi:

 • uczucie, że ucho jest czymś wypełnione
 • nasilający się ból, który z czasem może promieniować aż do żuchwy
 • silny wysięk bezbarwnej cieczy, a z czasem ropy
 • przy bardzo nasilonym zapaleniu może wystąpić gorączka i powiększenie węzłów chłonnych ma szyi.

Ucho pływaka – leczenie

Na szczęście zapalenie ucha zewnętrznego spowodowane często właśnie przez wodę w uchu, można stosunków łatwo wyleczyć. Z reguły wystarczają krople z antybiotykiem stosowane do ucha, a jeśli nie, lekarz przepisuje antybiotyk doustny, bo rozprawić się z bakteriami. Konieczne może być też oczyszczenie ucha. Niestety, u ludzi, którzy dużo czasu spędzają w wodzie, pływając lub nurkując, zapalenie ucha zewnętrznego ma tendencje do nawracania, dlatego właśnie nazywa się to schorzenie „uchem pływaka”. 

Jeśli zauważysz u siebie powyższe objawy, idź do laryngologa, albo do lekarza rodzinnego, żeby zacząć leczenie jak najszybciej, bo powikłaniem zapalenia ucha zewnętrznego może być nawet utrata słuchu.

SPRAWDŹ TEŻ: Jak może Ci zaszkodzić hałas? 

Jak usunąć wodę z ucha?

Wnętrze ucha jest bogato unerwione, więc nawet niewielka ilość wody w uchu jest wyraźnie wyczuwalna. Sposobów na pozbycie się wody z ucha jest wiele, więc masz w czym wybierać. Stosuj je po każdej kąpieli, a po basenie czy nawet nurkowaniu w wannie, woda w uchu nigdy Ci nie zostanie na dłużej.

Sposób na wodę w uchu: wytrząśnij ją

Zaraz po wyjściu z wody przechyl głowę i pociągając za małżowinę spróbuj spowodować, że woda sama wypłynie. Jeśli to nie działa, możesz też energicznie pokręcić głową w lewo i w prawo, zupełnie jakbyś chciał komuś, kto nie zna żadnego języka, powiedzieć, że nie, nie ma mowy!

Sposób na wodę w uchu: wykorzystaj grawitację

Gdy ten sposób nie zadziała, skorzystaj z potęgi grawitacji. Po prostu połóż się na boku i poczekaj. Jeśli wciąż jest tam trochę wody, powinna w końcu wycieknąć. To może zająć kilka minut, więc bądź cierpliwy. Gdy w końcu wypłynie, będzie ciepła, bo wewnętrz ucha panuje wyższa temperatura niż temperatura skóry na uchu.

Sposób na wodę w uchu: użyj suszarki do włosów

Skoro już grawitacja przywołała lekcje fizyki, to przypomnijmy jeszcze inne zjawisko fizyczne, które można wykorzystać do pozbycia się wody z ucha: parowanie. Możesz skierować w kanał słuchowy strumień ciepłego powietrza i w ten sposób sprawić, że woda wyparuje. Pamiętaj tylko, żeby powietrze nie było za gorące, a dmuchawa ustawiona na minimum. Suszarkę trzymaj co najmniej 30 cm od ucha. Możesz też pociągnąć lekko za płatek ucha – wtedy powietrze będzie miało lepszy dostęp do wnętrza ucha.

Sposób na wodę w uchu: podciśnienie

Kolejne praktyczne wykorzystanie fizyki - wykorzystaj podciśnienie. Możesz to zrobić na dwa sposoby: albo przykładając dłoń do ucha tak, by poczuć, że jest szczelnie zamknięte, a następnie szybko ją odciągając. Musisz robić z wyczuciem, by nie wtłoczyć wody głębiej do ucha i nie uszkodzić błony bębenkowej, która oddziela ucho zewnętrzne od wewnętrznego (środkowego). 

Sposób na wodę w uchu: kilka kropel oleju

Jeśli powyższe sposoby zawiodą, żeby usunąć z uch zalegającą tam wodę, możesz podgrzać łyżeczkę oliwy z oliwek, a następnie wpuścić kilka kropel do ucha. Pamiętaj tylko, żeby wcześniej sprawdzić na wewnętrznej stronie nadgarstka, czy nie jest za gorący. Kilka kropel wpuść do ucha, połóż się na przeciwległym boku, na kilka minut a następnie wstań i przechyl głowę tak, żeby woda z ucha mogła wypłynąć. Wypłynie. 

Jak się pozbyć wody z ucha - tego nie rób

Nie wkładaj palca do ucha...

...ani żadnej rzeczy, która tam nie pasuje, a nie pasują zwinięta w rożek chusteczka, patyczek do czyszczenia uszu, czy wacik. Sama woda w uchu zwiększa ryzyko infekcji bakteryjnej, a jeśli dodasz do tego uszkodzenie skóry, nawet niewielkie, a o takie łatwo np. zahaczając paznokciem, ryzyko rozwoju infekcji ucha rośnie.

Nie próbuj wyssać wody strzykawką

Z tych samych powodów, co powyżej, a ponadto gwałtowny spadek ciśnienia może doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej.

Nie zbliżaj suszarki ani żadnego wiatraka do ucha

Już o tym pisaliśmy, ale powtórzymy. Delikatny nawiew ciepłego powietrza może przyspieszyć odparowanie zalegającej w uchu wody, ale jeśli będziesz chciał proces przyspieszyć i za bardzo zbliżysz źródło strumienia powietrza, zbyt mocny podmuch może wtłoczyć wodę głębiej do kanału słuchowego.

ZOBACZ TEŻ: Czego jeszcze nie robić swoim uszom?

REKLAMA