Woda: gasi pragnienie, poprawia nastrój

Jeśli wciąż marudzisz, czujesz się zmęczony i zastanawiasz się, jak poprawić sobie samopoczucie, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Pewnie tego nie wiesz, ale jesteś tylko o kilka łyków od powrotu do lepszej wersji samego siebie. I nie – nie mówimy tu o piwku.

Woda somchaij
somchaij 2014/shutterstock.com

Jesteś zrzędą? Wiecznie narzekasz i źle się czujesz? Polecamy zatem nieco częściej robić małe przystanki na szklankę czystej wody. Najnowsze badania francuskich naukowców wykazały, że nawyk spożywania dużych ilości H2O prowadzi prosto do poprawy humoru oraz zmniejszenia uczucia zmęczenia i odgania ciągłą chęć powrotu do ciepłego łóżka.

REKLAMA

Badanie dzieliło się na dwie części. W pierwszej, grupa 30 osób, którzy na co dzień spożywają niewielkie ilości wody – mniej niż 1,2 litra – została poproszona o zwiększenie na trzy dni spożycia drogocennego płynu do ponad 2,5 litra dziennie. Rezultat?

Przy okazji podsumowania eksperymentu, badani raportowali nie tylko ulgę z tytułu ugaszonego pragnienia, ale także czuli się mniej zmęczeni i skołowani. Ponadto, w ogólnym rozrachunku, deklarowali lepszy ogólny stan samopoczucia i większą satysfakcję z własnego nastroju.

W drugiej części badania naukowcy poprosili 22 uczestników, którzy regularnie spożywają wysokie ilości wody do czasowego obniżenia jego spożycia. Dr Nathalie Pross, autorka badania, zdradziła nam, że stało się dokładnie to, czego oczekiwała: badani sygnalizowali, że wraz z rzadszym piciem wody ich nastrój pogorszył się oraz wystąpiły takie efekty jak bóle głowy, konfuzja i zmęczenie.

Wiesz już na pewno, że odwodnienie jest groźne dla Twojego organizmu podczas treningu. Jeśli powyższe badanie nie przekonuje Cię, że ma również wpływ na ogólne samopoczucie podczas dnia, przypominamy poprzedni eksperyment. Naukowcy z University of Connecticut stwierdzili wtedy, że nawet przeciętne odwodnienie wpływa na efektywność procesu kognicyjnego mężczyzn. Wśród powodów wymienia się możliwość wykrywania nierównowagi elektrolitowej lub odwodnienia przez neurony – a to już oddziałuje na części mózgu, które są odpowiedzialne za Twój nastrój.

Rada MH: Pij 2,5 litra wody dziennie, czyli od 8 do 10 szklanek, a wreszcie przestaniesz sapać ze złości na kolegów w pracy.

MH

REKLAMA