Wizyta u lekarza, mycie rąk i przeżuwanie: popraw swoje zdrowie

Ucho to narzędzie diagnostyczne lekarza. Pozwala usłyszeć szmery w płucach czy sercu i wychwycić bardzo ważne informacje z tego, co mówi pacjent.

stetoskop fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Prosto do ucha

Moja mama ma cukrzycę

Jeśli któreś z Twoich rodziców jest na coś poważnie lub przewlekle chore, zawsze powiedz o tym lekarzowi. Niektóre schorzenia są dziedziczne, inne mogą zwiększać ryzyko innych chorób. Dla lekarza to bezcenna informacja.

Pracuję na zmiany

Budujesz domy czy pracujesz w biurze? Siedzisz po nocach czy dźwigasz cegły? Mówiąc lekarzowi o charakterze swojej pracy, podsuwasz mu dane, które pozwolą mu łatwiej ustalić przyczynę niektórych dolegliwości. I dobrać terapię.

Uprawiałem przygodny seks

Wiadomo, trudno jest się przyznać do głupoty, ale jeśli coś Ci dolega, a kochałeś się bez gumki z dziewczyną, której przeszłości nie znasz (lub znasz, ale wolałbyś nie wiedzieć) - przyznaj się. Być może trzeba będzie zrobić badania.

Mam kłopoty z erekcją

Skoro już jesteś u lekarza, a zauważyłeś u siebie kłopoty z osiągnięciem wzwodu, nie krępuj się, tylko opowiedz mu o tym. Zaburzenia erekcji są często pierwszym objawem problemów z układem krążenia. Jedno i drugie można leczyć.

3 miesiące

Wg badań fundacji WHC średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty w Polsce wynosi 3 miesiące. To długo, ale skoro już i tak czekasz, to przynajmniej porządnie się przygotuj.

Pod czujnym okiem

Ciekawy eksperyment udowodnił, że jesteśmy wciąż łobuziakami, którzy nie przepadają za wodą i mydłem, ale skarceni potrafi my się zmusić. Okazało się, że na informację o konieczności umycia rąk przed wejściem na oddział intensywnej terapii reaguje zwykle tylko 15% osób. Ale gdy obok umywalek umieszczono zdjęcie patrzących oczu - odsetek myjących wzrósł do 33%. To nadal za mało, bo odporne na antybiotyki bakterie są niezwykle groźne.

Gryź dokładnie

21 razy przeciętnie żują jeden kęs ludzie o prawidłowej wadze ciała. Otyli jedzą bardziej łapczywie – każdy kęs mielą w ustach jedynie 17 razy. Chcesz zrzucić trochę tłuszczyku bez wysiłku? Jedz wolniej i żuj dokładniej.

Ponure skutki nadmiaru pracy

11-godzinny dzień pracy to o 67% większe ryzyko zawału. Bóle krzyża dotykają pracoholików 2,5 raza częściej. Ryzyko nadciśnienia rośnie o 30%, gdy pracujesz 50 h/tydzień. Pracoholizm zwiększa też ryzyko bezsenności i otyłości.

REKLAMA