Witaminy w tabletkach i słuchawki douszne - jak wpływają na zdrowie? [News MH]

Eksperci MH odpowiadają w bardzo oczywisty sposób na nieoczywiste pytania Czytelników. Tym razem bierzemy pod lupę słuchawki douszne i preparaty witaminowe.

witaminy, minerały
Jak mawia Arnie - nie ma magicznej tabletki.

Czy dla dobrego zdrowia wystarczy zażywanie witamin w tabletkach?

Choć perspektywa wzięcia kompleksowego preparatu multiwitaminowego – który dostarczy nam wszystkich bazowych składników odżywczych – wydaje się kusząca, może być zwodnicza. „Z badań naukowych wynika, że wyizolowane składniki pokarmowe (skoncentrowane w postaci suplementu diety) rzadko kiedy mają ten sam, prozdrowotny wpływ na organizm, co nieprzetworzona żywność, z której ten składnik jest pozyskiwany.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jakie witaminy i kiedy brać?

Musisz też pamiętać, że same witaminy i składniki mineralne nie dadzą gwarancji dobrego zdrowia. Równie duże znaczenie ma m.in. błonnik i cała gama fitozwiązków, jak antyoksydanty zawarte w pożywieniu, które regulują odpowiednie funkcjonowanie organizmu. I właśnie dlatego suplementy (jak wynika z samej definicji) powinny być jedynie uzupełnieniem zdrowej diety, bo nie są w stanie zastąpić zbilansowanego żywienia” – wyjaśnia dietetyk kliniczny Diana Szumilas.

Przekonuje, że w zdrowym jedzeniu i odpowiednim dbaniu o zdrowie po prostu nie ma drogi na skróty. Zawsze najbardziej cenne będą składniki pozyskiwane ze zdrowego jedzenia, a nie to, co dodajemy w formie kilku gramów proszku lub kapsułki.

Nigdzie się nie ruszam bez słuchawek. Dziewczyna mówi, że to chore.

Chore, nie chore, ale może być niebezpieczne. Badania na University of Maryland wykazały, że liczba groźnych wypadków wśród pieszych i rowerzystów noszących słuchawki wzrosła w ciągu ostatnich 6 lat przeszło trzykrotnie. Ofiary po prostu nie usłyszały klaksonu czy innego sygnału dźwiękowego. Częste używanie słuchawek dousznych, według laryngologów, niszczy też słuch, w efekcie w wieku 50 lat możesz potrzebować aparatu słuchowego.

A co takie uzależnienie od słuchawek może oznaczać z psychologicznego punktu widzenia? „Może to być wyrazem chęci izolowania się przed światem, przed innymi ludźmi, przed hałasem. Może też wiązać się z potrzebą dostymulowania w przypadku osób, które potrzebują większej ilości wrażeń i są znudzone codzienną rutyną drogi do pracy” – wyjaśnia Milena Maryon-Nowak, psycholog, certyfikowany psychoterapeuta z Centrum Dobrej Terapii.

REKLAMA