Witamina D a VO2max

Nie będzie lepszego momentu niż lato, żeby spróbować dotrzeć do pracy inaczej niż samochodem. A warto, bo korzyści jest sporo.

rower, dojazd do pracy shutterstock.com

Wciąż dojeżdżasz autem do pracy? Rozumiemy – w końcu to szybciej i wygodniej, ale popatrz dookoła: za chwilę lato, piękna pogoda, może więc warto zamienić czteryt koła na dwie nogi? Według badania przeprowadzonego przez National Health and Nutrition Survey na grupie 2000 Amerykanów w wieku 20-49 lat, im więcej witaminy D w organizmie, tym wyższy VO2max.

ZOBACZ: Rowerem do pracy - lista korzyści

Wykorzystaj tę poranną godzinę, aby wystawić się na słońce podczas spaceru do pracy. To nie tylko uzupełni poziom witaminy D (na pewno Ci jej brakuje po zimie) i przywróci sprężystość kroku, ale także poprawi Twoją ogólną sprawność. I to wszystko bez pocenia się w gymie. VO2max, jak pewnie wiesz, to miara maksymalnego wchłaniania tlenu przez organizm i najważniejszy czynnik decydujący o kondycji. Witamina D może zwiększyć syntezę białek mięśniowych, zwiększając liczbę szybkokurczliwych włókien, a tym samym poprawiając wydolność tlenową.

Im większy jest Twój VO2max, tym dłużej i ciężej – w skrócie – możesz ćwiczyć. Oznacza to szybsze postępy w siłowni. Dodatkowo witamina D poprawia odporność, obniża ryzyko chorób układu krążenia, sprzyja szczupłej sylwetce, a także dba o dobry stan Twoich zębów, wątroby i nerek. Połącz to z poprawą samopoczucia pod wpływem słońca oraz oszczędnością na benzynie, a dostaniesz pełen pakiet korzyści.

Zobacz również:
REKLAMA