Większość lekarzy szczepi się przeciwko COVIC-19

Wprawdzie większość wcale nie zawsze ma rację, a milion much może się mylić, ale - jak zwykle - to zależy. Bo jeśli dowiedziałbyś się, że większość mechaników, czyli ludzi żyjących z naprawy samochodów, wybiera, powiedzmy, Saaba, to prawdopodobnie Twoje zaufanie wobec tej marki znacznie by wzrosło, prawda? Wygląda na to, że Ci, którzy naprawiają na co dzień nasze ciała wybierają szczepionkę. Warto to wziąć pod uwagę.

Szczepienia lekarze Photo by Kristine Wook on Unsplash

Ilu Polaków się zaszczepiło?

Wg danych rządowych, w Polsce w pełni zaszczepionych jest już ponad 12 mln ludzi, a kolejne kilkanaście milionów jest już po pierwszej dawce. Oznacza to, że zaszczepiona pełną dawką jest już prawie 1/3 Polaków, a do końca wakacji będzie to już mniej więcej 2/3.

Kto szczepi się chętniej, kobiety czy mężczyźni?

Z dostępnych danych wynika, że kobiety prawdopodobnie szczepią się nieco chętniej niż faceci. Stan na 25.06.2021 wskazuje, że kobiety przyjęły nieco ponad 15 milionów dawek, a mężczyźni o mniej więcej 2,5 mln dawek mniej. Napisaliśmy „prawdopodobnie”, bo ta różnica może też wynikać z demografii – po prostu kobiet w podeszłym wieku jest więcej niż mężczyzn, a to właśnie od seniorów rozpoczęła się wielka akcja szczepień przeciwko COVID-19.

ZOBACZ TEŻ: Czy ozdrowieńcy muszą się szczepić?

Ilu lekarzy się zaszczepiło przeciwko COVID-19

Wg danych Ministerstwa Zdrowia, do końca marca dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło 121 170 medyków, 148 115 pielęgniarek, 28 165 lekarzy dentystów, 19 412 położnych i 19 095 farmaceutów. Wg danych Naczelnej Rady Lekarskiej w Polsce jest 142 tysiące lekarzy i 38 tysięcy lekarzy dentystów. Już w kwietniu zatem około 85% lekarzy i 73% dentystów było zaszczepionych. Od kwietnia minęło już prawie 3 miesiące, więc zbliżamy się już pewnie powoli do 100%.

Nie tylko polscy lekarze się szczepią

Zgadza się to ze statystykami amerykańskimi, gdzie American Medical Association ogłosiłow właśnie wyniki raportu, z którego wynika, że w USA zaszczepiło się przeciwko koronawirusowi 96% lekarzy. To dobre wiadomości, bo po pierwsze – gdy lekarze poczują się bezpieczniej, może wreszcie skończy się ten dramat ze zdalnymi wizytami i stawianiem diagnozy przez telefon, po drugie zaś – z całego społeczeństwa to właśnie ta grupa zawodowa najlepiej rozumie zarówno korzyści ze szczepień, jak i ich potencjalne zagrożenia. A skoro oni się zdecydowali w takiej masie, to znaczy, że ich zdaniem korzyści przewyższają potencjalne zagrożenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czy wykluczenie niezaszczepionych jest moralne?


Źródła:

https://nil.org.pl/uploaded_files/1622670286_za-maj-2021-zestawienie-nr-01.pdf

https://pulsmedycyny.pl/mz-dwie-dawki-szczepionki-przeciw-covid-19-przyjelo-ponad-121-tys-lekarzy-1112860

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19

REKLAMA