Kardio... mózgu
Właściwie do tego można sprowadzić uczenie się – to budowanie nowych neuronalnych połączeń. Wiemy, że dobrze dotleniony mózg pracuje lepiej, dlatego ćwiczenia kardio sprzyjają uczeniu. Ale okazuje się, że istotne jest, kiedy ćwiczysz.
Poranny bieg to najlepsza metoda, aby podkręcić metabolizm na resztę dnia. Ale jeżeli uczysz się nowych rzeczy, studiujesz albo przygotowujesz się do ważnej prezentacji, lepiej przenieś swoje treningi na wieczorne godziny. Wiemy, że aktywność wpływa na wzrost i długość życia komórek nerwowych w hipokampie – strukturze mózgu odpowiedzialnej za pamięć, a także powoduje przyrost tkanki glejowej, zaopatrującej neurony w pożywienie i tlen.
Ale istotna okazuje się pora ćwiczeń. Badania opublikowane w „Current Biology dowodzą”, że ćwiczenia wykonywane 4 godziny po nauce najbardziej sprzyjają utrwaleniu się nowych szlaków pamięciowych.
3 minuty dla mózgu
Drobne codzienne nawyki mogą w znaczący sposób poprawić funkcjonowanie Twojego umysłu.
1. Kawa
Poprawia koncentrację, pod warunkiem że nie pijesz jej po godzinie 16. Wtedy zakłóca regeneracyjne działanie snu.
2. Odetnij się
Przewlekły stres osłabia pamięć. Podróżując w komunikacji miejskiej, załóż słuchawki – to uczyni podróż mniej wkurzającą.
3. Telefon do kumpla
Umów się na męski wypad. Faceci, którzy mają grono bliskich przyjaciół, rzadziej zapadają na demencję.
4. Błonnik
Dieta bogata w błonnik zmniejsza ryzyko problemów z pamięcią w późniejszym wieku – donoszą naukowcy z Rush University.
5. Guma do żucia
Żucie gumy poprawia ukrwienie mózgu, a to z kolei usprawnia myślenie i poprawia koncentrację. Udowodnili to naukowcy z University of Northumbria.
Jak odmłodzić umysł
10 lat - o tyle starszy (w biologicznych i neurologicznych kategoriach) może być mózg osoby otyłej w porównaniu z mózgiem szczupłego równolatka.
Komentarze