Jak oczyścić wątrobę?

Wszystkie detoksy są psu na budę, jeśli nie masz zdrowej wątroby. Bo to właśnie ona usuwa toksyny z Twojego ciała. 

wątroba, detoks organizmu Shutterstock.com

Co trzeci facet ma chorą wątrobę.

REKLAMA

W porównaniu do innych części Twojego ciała wątroba jest prawdziwym twardzielem. Wystarczy przeciągnąć palcem wzdłuż ostrej krawędzi papieru, żeby skóra wysłała Ci sygnał ostrzegawczy, który każe Ci syknąć i włożyć palec do ust. Drobinka piasku pod powieką wyciska Ci natychmiast łzy z oczu, a mała dziurka w zębie sprawia, że rzucasz wszystko, żeby polecieć najpierw do apteki, a później do dentysty. Większość narządów jest okablowana systemami alarmowymi, które aktywują się, gdy tylko jakiś intruz wdziera się na strzeżony teren.

ZOBACZ TEŻ: Czy Ashwaganda podnosi testosteron? [Sprawdzamy na sobie]

Z wątrobą jest trochę inaczej – ona nie jest unerwiona, więc może korzystać jedynie z systemów zamontowanych w sąsiednich narządach, które zaczynają wyć, dopiero gdy napad jest wyjątkowo brutalny (dostałeś kiedyś cios w wątrobę?) lub gdy powiększa się do tego stopnia, że zaczyna uciskać na sąsiednie narządy. W skrócie można to ująć tak: to, że wątroba Cię nie boli, że nie masz gorączki ani żadnych innych objawów, nie oznacza wcale, że wszystko jest w OK. W wielu przypadkach może być cholernie daleko od OK.

Nie tylko pijący

Gdy słyszysz o chorobach wątroby, pierwsze skojarzenie to marskość – stan, w którym wątroba jest już tak wykończona alkoholem, że nie daje rady dalej oczyszczać organizmu. Ewentualnie może Ci się jeszcze kojarzyć z wirusowym zapaleniem z serii alfabetycznej: WZW A, B, C... W tym drugim przypadku wrednym wirusem możesz się zarazić podczas seksu, pobytu w szpitalu albo zwyczajnie – nie myjąc rąk przed jedzeniem. Jest jednak jeszcze jedno schorzenie, które może zrobić Twojej wątrobie poważne kuku praktycznie bez ostrzeżenia – to tzw. niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD). 

 

REKLAMA

REKLAMA

wątroba Shutterstock.com
fot. Shutterstock

Problem milionów

REKLAMA

Brzmi tak specjalistycznie, że sądzisz, że jest wyjątkowo rzadkie? Niestety, nie. "Niealkoholowe stłuszczenie wątroby to najczęstsza choroba wątroby w krajach wysoko uprzemysłowionych, a obserwacje kliniczne wskazują na szybki wzrost zachorowalności" – mówi doktor Arkadiusz Miller internista z grupy LUX MED.

"Według różnych źródeł szacuje się, że NAFLD rozwija się u 14-20% populacji, a niektóre źródła sugerują nawet 35%" – dodaje. Zdaniem hepatologa, prof. Janusza Cianciary, w Polsce na NAFLD może cierpieć około 6 milionów ludzi. Najbardziej narażeni są ci ze sporą nadwagą.

ZOBACZ TEŻ: Ile alkoholu to już za dużo?

Ocenia się, że stłuszczenie wątroby występuje u 9 z 10 otyłych. Jeśli więc po kilku latach pracy za biurkiem zauważyłeś, że koszule zaczynają Ci się rozchodzić z przodu, a pasek zrobił się za krótki, możesz mieć problem.

Zdaniem doktora Millera "szczególnie zagrożone są osoby prowadzące siedzący tryb życia, z BMI powyżej 30". Masz wrażenie, że właśnie przeczytałeś swój opis? Warto sprawdzić, czy Twoja prywatna oczyszczalnia pod prawym żebrem nie jest przypadkiem zatkana. Najprostszym sposobem jest badanie krwi, tzw. profil lipidowy. Innym czynnikiem ryzyka jest cukrzyca.

Wg Międzynarodowej Federacji Diabetyków w Polsce na cukrzycę choruje ponad 3 miliony ludzi, z czego – uwaga — co drugi nie ma o tym pojęcia. Otyłość i cukrzyca to główne przyczyny NAFLD, ale doktor Miller przypomina, że zagrożone mogą być również osoby, które mają wysoki poziom trójglicerydów (kiedy ostatnio robiłeś sobie profil lipidowy?) albo stosują dietę niskobiałkową lub zbyt intensywnie się odchudzają.

REKLAMA

wątroba, lekarz Shutterstock.com
fot. Shutterstock

Tłuszczyk obrasta

REKLAMA

Oczywiście tłuszcz nie pojawia się w wątrobie nagle. To proces stopniowy. Wg raportu opublikowanego w "American Journal of Epidemiology" mniej więcej 30% Amerykanów ma w wątrobie trochę tłuszczu. Zdaniem autorki badania, dr Mariany Lazo, sama obecność tłuszczu nie stanowi jeszcze poważnego problemu. Dopiero gdy zawartość tłuszczu zaczyna przekraczać 5-10%, możemy mówić o stłuszczeniu. Jeśli nie zaczniesz wtedy leczenia, NAFLD może przerodzić się w niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH).

Na tym etapie wątroba jest już powiększona, a takie powiększenie powoduje powstanie zwłóknień - normalna tkanka (miąższ) zastępowana jest tkanką łączną, która nie potrafi robić tego, co wątroba robić powinna, czyli m.in. rozkładać węglowodanów, filtrować krwi i zapewniać zapasy glikogenu. Wątroba dotknięta marskością jest już właściwie nie do odratowania. Jedyne, co można zrobić, to spowalniać proces włóknienia, a gdy całkiem przestanie działać – pozostaje już tylko przeszczep.

Detoks wątroby

Na szczęście od stłuszczenia wątroby do marskości droga jest długa i – co cieszy jeszcze bardziej – wcale nie jednokierunkowa. Można z niej zawrócić. Pod warunkiem że w porę się zorientujesz. Dlatego jeśli masz sporą nadwagę, od kilku lat chorujesz na cukrzycę albo jesteś na diecie niskobiałkowej, zrób sobie raz w roku tzw. próby wątrobowe.

ZOBACZ TEŻ: Panie doktorze, czy powinienem zacząć pić?

"Do wykonania badań tzw. prób wątrobowych skierowanie nie jest konieczne, jeśli wykonuje się je odpłatnie – wyjaśnia doktor Miller. – Ale lepiej skontaktować się wcześniej z lekarzem, który na podstawie wywiadu i badania może zlecić bardziej dobrane do danej sytuacji badania".

Takie testy to właściwie jedyny sposób na wczesne wykrycie problemu. Później oczywiście trzeba przeprowadzić szereg badań, które pozwolą postawić diagnozę, czyli np. wykluczyć infekcję wirusową, która również może zmieniać wyniki próby wątrobowej. 

REKLAMA

REKLAMA

Shutterstock.com

Wracaj do zdrowia

REKLAMA

Jeśli usłyszysz diagnozę NAFLD, nie załamuj rąk. To da się wyleczyć, chociaż leczenie będzie od Ciebie wymagało czegoś więcej niż połknięcia kilku pigułek. Przede wszystkim będziesz musiał zmienić dietę. Większość lekarzy jest zgodna, że trzeba zdecydowanie zmniejszyć ilość spożywanych węglowodanów, zwłaszcza tych wysoko przetworzonych, czyli np. cukru, białego pieczywa, słodyczy. Ba, nawet owoce, zwłaszcza te najsłodsze, jak winogrona czy czereśnie, muszą pójść w odstawkę. W przypadku stłuszczenia wątroby najlepiej zastąpić je białkiem, czyli jeść więcej mięsa. Bardzo ważna jest też aktywność fizyczna. Z badania opublikowanego w piśmie "Gut" wynika, że już po 8 tygodniach treningu siłowego trzy razy tygodniowo poziom tłuszczu w wątrobie spadł o 13%.

Na zawsze

Zmiana diety i zwiększenie aktywności przynosi spektakularne sukcesy i pozwala odżyć wątrobie. Jednak musisz pamiętać o jednym – stłuszczenie wątroby to nie choroba, którą można wyleczyć i zapomnieć, że się ją miało. Jeśli po kilku miesiącach znów zaczniesz kupować większe spodnie, a Twoja aktywność ograniczy się do klikania, enzymy wątrobowe ponownie podskoczą i problem wróci. Dlatego każdy, u którego zdiagnozowano NAFLD, musi się liczyć z tym, że tzw. zdrowy tryb życia będzie już musiał prowadzić do końca życia. Ale zapewniamy, że ten tryb daje dużo więcej, niż odbiera.

Apteka

Gdy coś Cię boli, chcesz jak najszybciej pozbyć się bólu. To normalne. Jednak pamiętaj, że leki w nadmiarze mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Paracetamol jest skutecznym środkiem przeciwbólowym. I jeśli przyjmujesz go sporadycznie, gdy coś Ci dolega, nie ma w nim nic złego.

Jednak gdy przesadzisz z dawką lub np. zamiast iść do dentysty będziesz się faszerował megadawkami, możesz sobie poważnie uszkodzić wątrobę. W USA przyczyną śmiertelnie niebezpiecznej ostrej niewydolności wątroby jest właśnie przedawkowanie paracetamolu. W Polsce najczęściej jest to zatrucie muchomorem, ale pacjenci zatruci paracetamolem też nie należą do rzadkości. Nigdy nie przekraczaj dawki 4 g na dobę. 

Wypróbuj się

Żeby zrobić sobie tzw. próby wątrobowe, nie potrzebujesz skierowania. Koszt badania to ok. 50 zł. Jeśli wyniki będą nieprawidłowe, idź do hepatologa, czyli specjalisty chorób wątroby, albo do internisty. Ten pierwszy ma łatwiejszy dostęp do narzędzi diagnostycznych w ramach NFZ. Jeśli na wizytę u hepatologa musiałbyś czekać, pamiętaj, że internista też poradzi sobie z tą chorobą. 

MH 05/2015

 

Zobacz również:
Chcesz rzucić fajki? To łap za hantle. Badania potwierdziły, że ćwiczenia fizyczne mogą pomóc palaczom w końcu zerwać z nałogiem.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA