"A przecież wątroba to największy narząd wewnętrzny człowieka. Spełnia ponad 500 zadań – wyjaśnia dr Robert Lefever, zajmujący się na co dzień problemem uzależnień. – Wątroba to narząd tak skomplikowany, że – w przeciwieństwie do płuc, serca czy nerek – wciąż nie potrafimy go zastąpić żadną, najbardziej nawet skomplikowaną maszyną" – dodaje.
Skoro nie da się bez niej żyć ani niczym jej zastąpić, to znaczy, że musisz ją otoczyć naprawdę troskliwą opieką.
Poznaj ją
Chociaż jest to kluczowy dla życia narząd, ewolucja, o dziwo, nie wyposażyła go w zbyt dokładne czujniki. Dlatego wiele naprawdę poważnych chorób wątroby bardzo długo przebiega bezobjawowo. Nic Cię nie boli, nic się nie pojawia na skórze, a wątroba ma się coraz gorzej i gorzej.
Poniżej znajdziesz informacje na temat największych zagrożeń dla Twojego największego organu. Ale bez paniki. Chociaż dolegliwości wątroby są bardzo poważne, możesz wiele zrobić, żeby ich uniknąć.
Po co Ci wątroba?
Spośród około 500 różnych funkcji wątroby te są najważniejsze:
Zarządza tłuszczem. W ciągu 24 godzin wątroba może wyprodukować nawet półtora litra rozpuszczającej tłuszcze żółci. Bez żółci nie mógłbyś strawić posiłku ani przetworzyć tłuszczu w energię. Potrafi też wytwarzać tłuszcze z węglowodanów.
Zarządza cukrem. Wątroba wytwarza, gromadzi i uwalnia glukozę. Gdy funkcjonuje nieprawidłowo, cała gospodarka węglowodanowa zaczyna się chwiać w posadach.
Odtruwa. Rozkłada trujące substancje na takie, które są mniej niebezpieczne. To dzięki niej możesz wypić pół litra wódki i przeżyć. Potrafi też sobie poradzić z lekami i narkotykami.
Magazynuje. Wątroba jest też wielkim magazynem. Przechowuje na wszelki wypadek sporo żelaza i witamin, a także... krew. W razie dużego krwotoku wątroba oddaje zgromadzoną krew do krwioobiegu, uzupełniając niedobory aż do dotarcia do szpitala.
Jak rozpoznać problemy z wątrobą?
Najpoważniejsze choroby wątroby często rozwijają się w całkowitym ukryciu. Ale prędzej czy później w końcu objawy się pojawiają: od utraty wagi i letargu, po bóle brzucha, ciemny mocz i odbarwione, jasne stolce.
Jeśli zauważysz któryś z tych symptomów, nie lekceważ go i zgłoś się do lekarza. Prawdopodobnie skieruje Cię na kompleksowe badania krwi i moczu. Dopiero takie badanie umożliwia postawienie dokładniejszej diagnozy.
1. Stłuszczenie
Wątroba nie jest tak asertywna, jak mięśnie. Długo cierpi w milczeniu.
Stłuszczenie wątroby to najczęściej skutek nadużywania alkoholu, ale nie tylko – znane są przypadki tzw. niealkoholowego stłuszczenia wątroby, np. u osób otyłych i chorujących na cukrzycę typu 2. Nieleczone stłuszczenie wątroby może prowadzić do marskości, a w niektórych przypadkach do nowotworów tego narządu.
2. Zatrucia
Wątroba metabolizuje i neutralizuje wiele substancji, w tym toksyczne – alkohol, niektóre narkotyki, lekarstwa. Zatrucia lekami to połowa wszystkich przypadków, kiedy ludzie lądują w szpitalu z ostrym niealkoholowym zatruciem wątroby.
Za kilkaset przypadków zatruć rocznie odpowiadają... grzyby. Jeśli więc po zjedzeniu grzybów, których nie jesteś pewien w 100%, czujesz się niedobrze, pędź do lekarza, bo jeśli zjadłeś trujaki bez pomocy lekarskiej możesz sobie zupełnie rozwalić wątrobę i umrzeć.
Komentarze