Walka o oddech: prawdy i mity o alergiach

Czy z alergii można się wyleczyć? A może można się na nie zaszczepić? Czy skaza białkowa z dzieciństwa oznacza uczulenie w przyszłości? I jakie skutki może mieć brak leczenia alergii? Na te i drugie tyle innych pytań o alergie znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

Co trzeci Polak jest alergikiem i wygląda na to, że sytuacja nieprędko ulegnie poprawie. Naukowcy bowiem z jednej strony opracowują leki najnowszej generacji, a z drugiej odkrywają coraz to nowe rodzaje uczuleń. MH stawia więc alergologom pytanie: jak żyć?

Oto 10 informacji na temat alergii, których prawdziwość postanowiliśmy sprawdzić z pomocą specjalistów. Część z nich okazała się być prawdziwa, część z nich wyssana z palca. Jeśli jesteś alergikiem, wszystkie razem wzięte pomogą Ci lepiej zrozumieć problem i łatwiej sobie z nim poradzić.

1. Nie każdy może się odczulić, uwalniając od alergii

To prawda

Tylko część alergików może zostać poddana odczulaniu. Z dobrym skutkiem szczepi się chorych na alergiczny nieżyt nosa, astmę oskrzelową i u osób uczulonych na jad os i pszczół.

"Spośród chorujących lekarz wybiera tych, u których to odczulanie może być najbardziej efektywne – mówi profesor Marek L. Kowalski, jedyny Polak w składzie Communication Council Światowej Organizacji Alergii. – Rozważa się trzy czynniki: najważniejszy, uczulający alergen, przebieg choroby, który nie może być ani zbyt ciężki, ani zbyt lekki, i dostępną, odpowiednią szczepionkę".

Około 15% pacjentów może być odczulonych z bardzo dobrym skutkiem. Niemal w stu procentach odczula się na jad os i pszczół.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pokonaj pyłki dietą

2. Leki na alergię przyjmowane długo szkodzą

To jest mit

95 proc. alergików skutecznie opanowuje chorobę: niemal nie odczuwa żadnych dolegliwości. Wszystkie leki mają jakieś skutki uboczne, ale stosując je ściśle pod kontrolą lekarza, który wcześniej rozważa za i przeciw, terapia jest bezpieczna.

 "Z obserwacji wynika, że zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy pod kontrolą biorą wiele lat leki na astmę czy alergię, zwykle nie mają żadnych skutków ubocznych" – mówi prof. Kowalski. One mogą wystąpić, jeżeli bierze się leki niewłaściwie. Leki oraz szczepienie to jedyny sposób na normalne życie.

3. Sterylne otoczenie pomaga w walce z alergią

To jest prawda

Wielu alergików uczulonych na pyłki roślin jednocześnie ma alergię na roztocza kurzu domowego. Jeśli jesteś w tej grupie, to oznacza, że grube dywany na podłodze i zasłony w oknach to rzeczy, które w pierwszej kolejności powinieneś wyrzucić.

Prof. Kowalski mówi, że w Polsce powstaje lista hoteli przyjaznych alergikom. Tworzy ją Polskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Astmę i Choroby Alergiczne wspólnie z Europejską Fundacją Badań nad Chorobami Alergicznymi ECARF w Berlinie.

4. Nowa szczepionka w tabletkach zdziała cuda

To jest mit

Szczepionki w tabletkach są już dostępne w Polsce, choć sprowadza się je na specjalne zamówienie. "To jednak żaden przełom, bo tabletka jest tym samym, co podawane już od dawna krople lub zastrzyki. Ponadto, to nie jest panaceum na wszystkie alergie. Tabletka działa na jeden konkretny alergen – wyjaśnia prof. Kowalski. – Nie czekamy na tabletkę cud, ale na taką szczepionkę, która będzie stymulować układ immunologiczny i wzmocni organizm na tyle, że będzie on umiał bronić się przed alergenami".

PRZECZYTAJ: Sprawdzone sposoby na alergię

5. Czasem alergia przechodzi sama

To jest prawda

Alergia, jak każda inna choroba, ma swoją historię naturalną. Bardzo często zdarza się, że dzieci chorują na alergie pokarmowe (np. uczulenie na białko mleka), a potem te alergie same w ciągu 3 czy 5 lat mijają. Podobnie jest z innymi alergenami. Bywa, że takie alergie wracają mniej lub bardziej intensywnie, ale zdarza się (choć rzadko), że uczulenie na dany typ alergii ustępuje na zawsze. 

6. Skaza białkowa z dzieciństwa = alergia w przyszłości

To jest prawda

Jeśli matka Ci mówi, że w dzieciństwie miałeś uczulenie na białko mleka, to może oznaczać, że w przyszłości będziesz uczulony na pyłki traw lub sierść zwierząt. Możesz mieć predyspozyje do nadwrażliwości. To tzw. marsz alergiczny: po uczuleniu na białko mleka masz alergiczny nieżyt nosa, a w starszym wieku astmę.

7. Akupunktura rozwiąże problem

To jest mit

Wielu terapeutów od akupunktury i akupresury zaprasza na odczulanie metodą igieł. Również literatura medyczna przedstawia wiele badań, które oceniają, czy alternatywne sposoby leczenia alergii dają efekty. "Można powiedzieć, że ich przydatność jest całkowicie nieefektywna lub śladowa. Ona nigdy nie dorównuje skuteczności leków" – mówi prof. Kowalski.

8. Alergicy nie mogą uprawiać sportów

To jest mit

Uczuleni na osy czy pszczoły nie mają ograniczeń, by uprawiać nawet najbardziej wysiłkowy sport. Wystarczy, by unikali sadów czy takich miejsc, w których mogą spotkać niebezpieczne owady. Podobnie z alergiami pokarmowymi. W przypadku chorych na astmę oskrzelową czy alergiczny nieżyt nosa musisz być bardziej czujny.

Duży wysiłek pobudza oddech i większą reaktywność oskrzeli, co może wywołać duszność i świszczący oddech. Jednak systematyczne zażywanie leków oraz lek z inhalatora tuż przed wysiłkiem pozwalają przebiec nawet półmaraton. Żeby nie forsować organizmu, najlepiej uprawiać sport w bezpiecznym środowisku. Doskonale sprawdza się basen.

9. Słońce lub mróz też mogą uczulać

To jest prawda

Niezwykle rzadko. ale zdarzają się takie choroby, jak pokrzywka na zimno czy uczulenie na bardzo wilgotne powietrze. Pacjent pod wpływem czynników z zewnątrz reaguje zmianami na skórze. Podobnie możemy zareagować na słońce. Zdarzały się nawet przypadki kobiet, które alergicznie reagowały na męski zarost, a nawet spermę. 

"Trzeba jednak mocno rozróżnić chorobę alergiczną od nadwrażliwości. Nadwrażliwym można być na prawie wszystko – począwszy od ludzi, a skończywszy na pogodzie. Jednak to jeszcze nie powód do tego, by mówić, że ktoś jest alergikiem albo że należy go od razu odczulać" – mówi prof. Kowalski. 

Uczulenie w medycynie jest bardzo dobrze sprecyzowane: to stan, który uruchomia mechanizm immunologiczny. Odporność – stworzona po to, by nas chronić na przykład przed wirusami czy bakteriami – w sposób pomyłkowy rozpoznaje niektóre substancje, np. alergeny. Wówczas zaczyna walkę z nimi, szkodząc naszemu organizmowi. W przypadku alergii szkodzi więc nasz układ immunologiczny, a nie alergen. Alergen go uruchamia. 

10. Nieleczona alergia prowadzi do astmy

To jest prawda

Na pewno nie wprost i na pewno nie od razu alergik staje się astmatykiem. Jeśli masz delikatny, alergiczny katar, który nie bardzo przeszkadza Ci w życiu codziennym, brak leczenia nie musi wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Trzeba jednak pamiętać, że jest to proces zapalny, a nieleczony proces zapalny może z czasem doprowadzić do nasilenia objawów. Jeśli ich nie leczysz, a przebywasz w środowisku, gdzie są alergeny, nagle możesz dostać ciężkiego ataku duszności. 

"To jest tak jak z ogniskiem: rozżarzone węgle, niegaszone systematycznie, doprowadzają do wybuchu pożaru. Alergia jest jak pożar: jeśli go tłumimy, to objawów nie widać, ale jeśli wypuścimy spod kontroli, to może się mocno rozwinąć i spowodować poważne szkody" – mówi MH prof. M.L. Kowalski.

Alergolodzy uważają, że nieleczone alergiczne nieżyty nosa mogą prowadzić do astmy oskrzelowej. Alergeny wywołują reakcję nie tylko w postaci kataru czy łzawienia oczu, ale przecież wpływają na cały układ oddechowy. Dlatego w porę należy zareagować i podać odpowiednie leki. 

MH 05/2012

REKLAMA