Wakacje w środku zimy

Urlopu wcale nie musisz brać tylko w lecie. Najlepiej, jeśli zrobisz to dwukrotnie - latem i zimą. Wzmocnisz odporność, odzyskasz spokój, poprawisz formę i nie dasz się jesienno-zimowej depresji. Zobacz, jak w środku zimy zyskać zapas mocy na cały rok.

Corbis, shutterstock.com
fot. Corbis, Chad Zuber 2011/shutterstock.com

Praca, praca, praca... Bo jeszcze musisz zrobić tamto i tamto, bo recesja, bo kredyty... Na odpoczynek nie starcza już czasu. A bez wypoczynku stajesz się mniej wydajny, wszystko robisz wolniej, popełniasz więcej błędów i musisz je potem poprawiać, przez co w rezultacie masz jeszcze mniej czasu. A od tego się przecież właśnie zaczęło. Złam ten zaklęty krąg, wyjedź gdzieś na urlop. Nie bądź przeciętny.

Nie potrafimy wypoczywać

Według badań OBOP, w roku 2007 statystyczny Polak wyjechał jedynie na sześciodniowy wypoczynek. Ale nawet ta liczba, choć niewysoka, ukrywa jeszcze bardziej bolesną prawdę. Jak wynika z tego badania, zaledwie 25% dorosłych Polaków wyjechało odpocząć poza własne miejsce zamieszkania.

W słoneczny dzień nasza skóra produkuje nawet kilkadziesiąt razy więcej wit. D niż w pochmurny, zimowy dzień, co chroni nas przed rakiem, cukrzycą i chorobami krążenia.

Wniosek z tego taki, że pozostała część albo nie brała urlopów, albo siedziała w domu i remontowała mieszkania. A to gruby błąd. Wypoczynek jest niezbędny. Dla samopoczucia, chęci do pracy i poprawienia relacji z rodziną, ale również dla Twojego zdrowia.

Uczeni ze State University of New York przebadali ponad 12 tysięcy ludzi i odkryli, że ci, którzy co najmniej raz w roku wyjeżdżali na wakacje, w porównaniu z tymi, którzy nie opuszczali swoich domów przez okrągły rok, zmniejszali ryzyko nagłej śmierci o 20 %, a zagrożenie zgonem z powodu chorób układu krążenia aż o 30%.

Wyrwij się więc z przeciętności i z codzienności. Wyjedź z miasta jak najszybciej. Wcale nie musisz czekać do lata. Zima to równie dobry moment na urlop. Zobacz, co możesz zyskać jeszcze tej zimy. Wystarczy ruszyć... się.

 1.

 
Dobry nastrój na słońcu, czyli wyjazd do ciepłych krajów

Słońce poprawia nastrój, apetyt na seks, chroni przed rakiem i wygrzewa. Zarezerwuj bilet na samolot albo wykup wycieczkę w biurze podróży i jedź na południe, do krajów o bardziej przyjaznym klimacie niż w Polsce. Oto 5 rzeczy, które dzięki temu zyskasz:

Więcej witaminy

Głównym źródłem witaminy D w naszym organizmie jest... nasz organizm. Jednak, żeby ją wytwarzać, potrzebujemy słońca. A niedobór tej witaminy zwiększa ryzyko cukrzycy typu I, raka jelita, prostaty, a nawet kłopoty z układem krążenia, zwłaszcza u osób z nadciśnieniem. Badania wykazały, że w słoneczny dzień nasza skóra produkuje nawet kilkadziesiąt razy więcej tej dobroczynnej witaminy niż w pochmurny, zimowy dzień. Na dodatek jest to najbezpieczniejszy sposób na doładowywanie się witaminą, bo nie można jej przedawkować - nadmiar po prostu zostanie rozłożony.

1 2 3
STRONA 1 z 3
Zobacz również:
REKLAMA