Praca, praca, praca... Bo jeszcze musisz zrobić tamto i tamto, bo recesja, bo kredyty... Na odpoczynek nie starcza już czasu. A bez wypoczynku stajesz się mniej wydajny, wszystko robisz wolniej, popełniasz więcej błędów i musisz je potem poprawiać, przez co w rezultacie masz jeszcze mniej czasu. A od tego się przecież właśnie zaczęło. Złam ten zaklęty krąg, wyjedź gdzieś na urlop. Nie bądź przeciętny.
Nie potrafimy wypoczywać
Według badań OBOP, w roku 2007 statystyczny Polak wyjechał jedynie na sześciodniowy wypoczynek. Ale nawet ta liczba, choć niewysoka, ukrywa jeszcze bardziej bolesną prawdę. Jak wynika z tego badania, zaledwie 25% dorosłych Polaków wyjechało odpocząć poza własne miejsce zamieszkania.
W słoneczny dzień nasza skóra produkuje nawet kilkadziesiąt razy więcej wit. D niż w pochmurny, zimowy dzień, co chroni nas przed rakiem, cukrzycą i chorobami krążenia.
Wniosek z tego taki, że pozostała część albo nie brała urlopów, albo siedziała w domu i remontowała mieszkania. A to gruby błąd. Wypoczynek jest niezbędny. Dla samopoczucia, chęci do pracy i poprawienia relacji z rodziną, ale również dla Twojego zdrowia.
Uczeni ze State University of New York przebadali ponad 12 tysięcy ludzi i odkryli, że ci, którzy co najmniej raz w roku wyjeżdżali na wakacje, w porównaniu z tymi, którzy nie opuszczali swoich domów przez okrągły rok, zmniejszali ryzyko nagłej śmierci o 20 %, a zagrożenie zgonem z powodu chorób układu krążenia aż o 30%.
Wyrwij się więc z przeciętności i z codzienności. Wyjedź z miasta jak najszybciej. Wcale nie musisz czekać do lata. Zima to równie dobry moment na urlop. Zobacz, co możesz zyskać jeszcze tej zimy. Wystarczy ruszyć... się.
1. |
Dobry nastrój na słońcu, czyli wyjazd do ciepłych krajów
Słońce poprawia nastrój, apetyt na seks, chroni przed rakiem i wygrzewa. Zarezerwuj bilet na samolot albo wykup wycieczkę w biurze podróży i jedź na południe, do krajów o bardziej przyjaznym klimacie niż w Polsce. Oto 5 rzeczy, które dzięki temu zyskasz:
Więcej witaminy
Głównym źródłem witaminy D w naszym organizmie jest... nasz organizm. Jednak, żeby ją wytwarzać, potrzebujemy słońca. A niedobór tej witaminy zwiększa ryzyko cukrzycy typu I, raka jelita, prostaty, a nawet kłopoty z układem krążenia, zwłaszcza u osób z nadciśnieniem. Badania wykazały, że w słoneczny dzień nasza skóra produkuje nawet kilkadziesiąt razy więcej tej dobroczynnej witaminy niż w pochmurny, zimowy dzień. Na dodatek jest to najbezpieczniejszy sposób na doładowywanie się witaminą, bo nie można jej przedawkować - nadmiar po prostu zostanie rozłożony.