[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

WZW - przewodnik po wirusowym zapaleniu wątroby

Jedną z najczęstszych przyczyn wymagającej przeszczepu marskości wątroby jest zakażenie wirusem WZW. Oto przewodnik po WZW.  

WZW
WZW A

Tzw. choroba brudnych rąk określana potocznie żółtaczką, chociaż nie zawsze powoduje zażółcenie skóry. To najłagodniejsza odmiana – można się przeciwko niej zaszczepić.

REKLAMA

WZW B

Zarazić się można przez kontakt z krwią chorego oraz drogą płciową. Często latami nie daje żadnych objawów, by po np. 20 latach wywołać marskość lub raka wątroby. Wtedy często jedynym ratunkiem jest przeszczep. Na szczęście też można się zaszczepić.

 WZW C

W Polsce około 500 000 ludzi jest zarażonych wirusem HCV, z czego zdiagnozowanych jest zaledwie 20-50 tysięcy. Na wirusa HCV nie ma szczepionki, jeśli więc nie chcesz go złapać, pedantycznie podchodź do krwi – sprawdzaj, czy pielęgniarka, pobierając krew, zmienia rękawiczki; podobnie patrz na dentystę, nie dawaj się golić brzytwą u fryzjera i nigdy nie opatruj cudzych ran bez rękawiczek. Chory najczęściej nie wie, że stanowi zagrożenie dla innych.

WZW D i E

W Polsce występują bardzo rzadko. Typ D przenosi się przez kontakty z krwią, z kolei WZW E można się zarazić przez kontakt ze skażoną żywnością. 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij