Wirusowe zapalenie wątroby. Czym się różni A, B i C?

Jedną z najczęstszych przyczyn wymagającej przeszczepu marskości wątroby jest zakażenie wirusem WZW. Oto przewodnik po WZW.  

| Data aktualizacji: 2020-05-07
WZW shutterstock.com

Twoja wątroba to niezwykły organ, jak bardzo, możesz się przekonać w tym artykule. To ona usuwa z organizmu trucizny, które mogłyby Ci zaszkodzić. Najczęściej alkohol, ale nie tylko. Wątroba potrafi znieść wiele, ale z wirusami radzi sobie średnio. Zobacz, jakie są typy wirusowego zapalenia wątroby.

WZW A, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu A

Tzw. choroba brudnych rąk określana potocznie żółtaczką, chociaż nie zawsze powoduje zażółcenie skóry. To najłagodniejsza odmiana – można się przeciwko niej zaszczepić.

WZW B, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu B

Zarazić się można przez kontakt z krwią chorego oraz drogą płciową. Często latami nie daje żadnych objawów, by po np. 20 latach wywołać marskość lub raka wątroby. Wtedy często jedynym ratunkiem jest przeszczep. Na szczęście też można się zaszczepić.

SPRAWDŹ TEŻ: Jak zadbać o wątrobę

WZW C, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu C

W Polsce około 500 000 ludzi jest zarażonych wirusem HCV, z czego zdiagnozowanych jest zaledwie 20-50 tysięcy. Na wirusa HCV nie ma szczepionki, jeśli więc nie chcesz go złapać, pedantycznie podchodź do krwi – sprawdzaj, czy pielęgniarka, pobierając krew, zmienia rękawiczki; podobnie patrz na dentystę, nie dawaj się golić brzytwą u fryzjera i nigdy nie opatruj cudzych ran bez rękawiczek. Chory najczęściej nie wie, że stanowi zagrożenie dla innych.

WZW D i E, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu D i E

W Polsce występują bardzo rzadko. Typ D przenosi się przez kontakty z krwią, z kolei WZW E można się zarazić przez kontakt ze skażoną żywnością. 

ZOBACZ TEŻ: Czy z Twoją wątrobą jest wszystko OK? Test.

Zobacz również:
REKLAMA