Uzależnienie od telefonu: groźne czy nie?

Uzależnienie od urządzeń przenośnych zamienia nas w pozbawione radości życia iZombie. 

ludzie z urządzeniami mobilnymi fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Takie są zarzuty. Maszerujemy, jedziemy, jemy wgapieni w ekran smartfona. Przetwarzamy setki informacji, czytamy, komentujemy. Lajkujemy piękne potrawy i podpicowane fotki z wakacji.

Dlaczego nas to martwi?

Wpisz do wyszukiwarki Google’a "czy smartfony szkodzą" a po 0,29 sekundy otrzymasz 83 tysiące odpowiedzi, w większości tak przerażających, że będziesz miał ochotę rzucić telefonem o ścianę.

Według doniesień używanie smartfonów w łóżku zakłóca rytm snu; uzależnione od telefonu nastolatki odczuwają niepokój, gdy nie przychodzą wiadomości, a dzieci rodziców przyspawanych do ekranów smartfonów tracą ważne dla rozwoju interakcje.

Stałe pochylanie się nad telefonem powoduje bóle kręgosłupa, a pisanie SMS-ów przeciąża stawy dłoni, powodując nowe schorzenie (tzw. kciuk smartfonowy).

Fakty

Badania przeprowadzone na grupie 319 studentów wykazały wyraźny związek między nadużywaniem telefonu a depresją, lękiem i niedoborami snu. "Jednakże – zastrzega dr Nicola Rey, neurolog z Manchester Metropolitan University – czy nadużywanie smartfonów powoduje te rzeczy, czy jest ich rezultatem, nadal pozostaje otwarte".

Werdykt

Wygląda na to, że smartfony to rzeczywiście poważne zagrożenie, ale czy potrafisz sobie wyobrazić świat bez filtrów z Instagrama?

Stopień zagrożenia: 5/10

REKLAMA