Usuwanie tatuażu - najnowsze metody [Paka newsów]

Jeszcze niedawno wybór tatuażu był decyzją na całe życie. Dziś – dzięki coraz nowocześniejszym laserom – jest już łatwiej zmienić zdanie. Co można usunąć?

shutterstock.com

Można powiedzieć, że „na zawsze” zmieniło się na „do czasu usunięcia” albo... zmiany koncepcji. Jeszcze niedawno usuwanie tatuażu, który się zdezaktualizował, było bolesne i nie dawało gwarancji sukcesu. Często po usuniętym tatuażu pozostawały blizny. Dzisiaj nowoczesne technologie laserowe pozwalają usunąć nawet bardzo rozległe tatuaże praktycznie w całości. Jak to zrobić?

ZOBACZ: Tatuaże - 6 częstych powikłań

1. Poszukaj renomowanego ośrodka dysponującego nowoczesnym sprzętem. Może być drożej niż za rogiem, ale warto. W końcu to Twoje ciało. 

2. Postaw na doświadczenie. „Lata praktyki pokazują, że nie ma jednakowych przypadków. Bardzo przydatne okazuje się doświadczenie specjalisty” – radzi dermatolog, dr n. med. Maciej Krajewski z Kliniki Krajewski w Warszawie. Doświadczony lekarz będzie wiedział, która metoda jest najlepsza dla Ciebie. Każdy z nas ma przecież nieco inną skórę, tatuaż w innym miejscu, inaczej wykonany, starszy lub nowszy etc.

3. Dr Krajewski poleca laser pikosekunowy PicoSure Cynosure, który ułatwia usuwanie nawet tych kolorowych, znacznie trudniejszych do wywabienia tatuaży.

Inne newsy:

Robot lepszy

Niewykluczone że już niedługo diagnozować Cię będzie nie żywy człowiek, a komputer. Jak donosi pismo „Nature”, w eksperymencie przeprowadzonym w USA i Wielkiej Brytanii porównano wyniki lekarzy i AI w wykrywaniu raka piersi na podstawie mammografii. Okazało się, że AI była o kilka procent dokładniejsza niż lekarze z krwi i kości. Co to znaczy „dokładniejsza”? To, że rzadziej przegapiała nowotwór i rzadziej mówiła, że nowotwór jest, choć w istocie go nie było.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dlaczego mężczyźni boją się lekarza?

Marihuana w ciastkach

Nawet tyle godzin może upłynąć od zjedzenia ciasteczka z marihuaną, zanim THC zacznie działać. Uczeni z University of Toronto w Kanadzie, w której marihuana jest legalna, przestrzegają, żeby – jeśli już się skusisz – cierpliwie poczekać na efekty, a nie od razu jeść następne, bo można przesadzić.

Ryzyko śmierci na drodze

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przypomina: jeśli potrącisz pieszego, jadąc 30 km/h, ryzyko jego śmierci wynosi 10%. Jeśli będziesz jechał 50 km/h, ryzyko wzrasta aż do 80%. Teraz już wiesz, dlaczego w strefach uspokojonego ruchu jest ograniczenie do 30.

Zobacz również:
REKLAMA