Uśmiech a spalanie tłuszczu - News MH

Nie bez powodu stare ludowe porzekadło głosi, że "śmiech to zdrowie". Badacze odkrywają na to coraz nowsze argumenty. Oto jeden z nich.

Śmiech shutterstock.com
Śmiech to zdrowie!

Co nowego statystyczny facet zobaczył w lustrze w nowym roku? Odpowiedź brzmi: 2,7 kg dodatkowego tłuszczu. Tyle średnio przybywa nam w okresie zimowym i nie ma żartów. Coś trzeba z tym zrobić, nie czekając na przedwakacyjne wydanie Men’s Health z okładkowym tytułem: „Sylwetka last minute”.

Dodatkowe kilogramy to zwiększone ryzyko chorób serca, cukrzycy i stawów. Co robić? Otóż mamy jedną taką śmieszną receptę. Badania opublikowane w magazynie „Diabetes Care” opisują eksperyment, podczas którego uczestnicy mieli zjeść posiłek o wartości 500 kcal, zawierający 80 g węglowodanów (tyle mniej więcej zawiera talerz spaghetti).

Po posiłku połowa uczestników oglądała 40-minutowy show komediowy, a druga połowa czytała poważne książki. Następnie poddano obie grupy badaniom i okazało się, że u tych, którzy śmiali się na komedii, nie zaobserwowano tzw. poposiłkowego skoku poziomu cukru we krwi. To właśnie te gwałtowne wahania poziomu glukozy przyczyniają się do odkładania się tkanki tłuszczowej w ciele.

Naukowcy mają dwie teorie na wyjaśnienie zdrowotnych funkcji śmiechu. Po pierwsze – podczas śmiechu Twoje mięśnie brzucha pracują i „wyciągają” glukozę z krwi. I po drugie – pozytywne emocje wpływają na obniżenie poziomu cukru we krwi. 

REKLAMA