Kobiety regularnie chodzą do ginekologa i nie robią z tego większego problemu. Męskim odpowiednikiem ginekologa jest urolog. Wprawdzie nie namawiam do corocznych kontroli urologicznych, bo - przynajmniej gdy masz mniej niż 50 lat - nie ma to większego sensu, ale zachęcam, żeby w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z oddawaniem moczu, problemach z penisem, jądrami i bólem w kroczu - iść do niego bez wahania. Bez wstydu.
Dlaczego bez wstydu? Bo wszyscy urolodzy, z którymi miałem do czynienia z racji pisania o zdrowiu to, że się tak wyrażę, równi goście. Ludzie, którzy - jeśli chodzi o męskie okolice intymne - widzieli już praktycznie wszystko i nic ich nie zdoła już chyba zaskoczyć. Są bezpośredni, słuchają uważnie, przekonani, że nie ma głupich pytań... i znają się na rzeczy.
Przykładem niech będą trzej profesorowie urologii, których spotkałem podczas odbywającego się w Krakowie festiwalu KultUro. To trzej wybitni urolodzy, którzy oprócz medycyny pasjonują się także muzyką. Aktywnie. Poważni lekarze założyli zespół EndoPower i grają ostro i ciężko. Przed świetnym koncertem zdążyłem zadać im pytania, które Wy zadawaliście redakcji. Żadne nie pozostało bez odpowiedzi. Oto one.
Czy można sobie złamać prącie?
Czy skakanie na piętach po kopnięciu w klejnoty ma sens?
Czy sikanie krwią jest zawsze groźne?
Czy mogę zachorować na raka prostaty w młodości?
Jakie są objawy skręcenia jądra?
Czy urolog to ginekolog dla mężczyzn?
Czy wodniak jądra zmniejsza płodność?
Dlaczego warto badać prostatę?
Kiedy zacząć badać prostatę?
Dlaczego wzwód nie ustępuje po stosunku?
Co mogę zrobić dziś, żeby nie zachorować na raka prostaty?
Festiwal KulUro
W dniach 24-29 września w Krakowie odbywa się IV Festiwal KultUro. Ten festiwal to niezwykle oryginalne i zaskakujące wydarzenie kulturalne, którego głównym celem jest propagowanie profilaktyki badań układu moczowego.
KultUro łączy urologię z muzyką i sztuką. To okazja do przełamania tabu związanego z chorobami układu moczowego, edukacji, bezpłatnych konsultacji ze specjalistami oraz badań profilaktycznych.
Kulminacyjnym momentem Festiwalu będzie koncert EndoPower i Przyjaciele, w którym udział wezmą muzykujący urolodzy (Endopower, ale nie tylko) oraz zaproszone gwiazdy. Listę artystów znajdziesz na stronie festiwalu.
Kiedy? 29 września 2018 | godzina 16-23
Gdzie? Kraków | Muzeum Inżynierii Miejskiej (hala D) | ul. św. Wawrzyńca 15
Za ile? Za darmo