Upojenie alkoholowe - promile i reakcja organizmu

Mniej więcej wiesz, ile możesz wypić w trakcie imprezy, by nie skończyła się ona w kałuży własnych wymiocin, w otchłani niepamięci lub obok totalnie nieznajomej dziewczyny. Teraz poznaj ujęcie liczbowe.

alkohol shutterstock.com

0,0-0,1‰

Dopiero przyszedłeś i pierwszy łyk nie zdążył jeszcze namieszać ci w głowie. Dziewczyna, która stoi przy sąsiednim stoliku, niczym nie wyróżnia się z otoczenia.

REKLAMA

ZOBACZ: Jak alkohol wpływa na organy wewnętrzne

0,2-0,3‰

Lekka euforia, powoli gaśnie twoja nieśmiałość. Odprężeniu towarzyszą olśnienia umysłu – możesz ze swadą dyskutować na tematy, które jeszcze dwa kwadranse temu były ci zupełnie obce.

0,4-0,6‰

Czujesz się coraz lepiej, jesteś wyraźnie zrelaksowany, zaczynają puszczać hamulce, twoja sąsiadka wyraźnie pięknieje, stopniowa utrata krytycyzmu i spostrzegawczości powoduje, że drobne defekty urody przestają mieć znaczenie. Za chwilę śmiało ruszysz w tany, choć na co dzień nie przepadasz za tą formą ruchu. Oczywiście że myślisz, ale głównie o niej. Fale gorąca raz po raz uderzają ci do głowy.

SPRAWDŹ: Czy pijesz za dużo?

0,7-0,9‰

Toksyczny wpływ alkoholu na korę mózgową i ośrodek widzenia powoduje zawężenie pola widzenia do tzw. widzenia lunetowego. Najlepiej widzisz to, co przed tobą, szczegóły otoczenia przestają cię interesować, podobnie jak to, co pomyślą inni. Tobie ma prawo wydawać się, że wszystko jest OK, taki stan – masz ograniczoną możliwość oceny rzeczywistości i samokontroli. Powoli zaczynasz mieć kłopoty z pamięcią.

1-1,25‰

Jesteś gotów na wszystko (Boże, jakie ona ma fantastyczne oczy!), ale ten przyjemny stan nie będzie trwał długo. To jest już ostatni moment, żebyś przypomniał sobie, że na imprezę przyszedłeś z inną, równie interesującą dziewczyną. Odpocznij od trunków i posil się. Nogi zaczynają się plątać. Słyszysz, że mówisz płynnie, ale twoi kompani mogą nie zrozumieć wypowiadanego przez ciebie słowa imponderabilia.

1,6-1,9‰

Depresja dominuje. Może pojawić się syndrom „nieświeżej sałatki śledziowej”. Spod przymkniętych powiek widzisz dwa razy więcej niż w rzeczywistości. Uważaj, bo nie wiesz, z którą z tych pań obudzisz się rano.

2.0- ...‰

Teraz może się już zdarzyć wszystko i niewiele będziesz pamiętał. Najgorsze, że brakuje ci woli, by skończyć „zabaw ę”, mimo że masz kłopoty z utrzymaniem równowagi.

REKLAMA