Jak zachować zdrowie? Co jeść i jak ćwiczyć?

Nie musisz przeprowadzać żadnych skomplikowanych obliczeń, aby utrzymać swoje ciało w dobrej formie. Tych kilka liczb wykutych na pamięć zagwarantuje Ci świetne samopoczucie, lepszą formę i zawsze szczupłą sylwetkę.

Danylchenko Iaroslav, Robert Gooch, Dariusz Urbanczyk, Roman Sigaev, Kevin Renes, Undergroundarts.co.uk 2009/shutterstock.com
fot. Danylchenko Iaroslav, Robert Gooch, Dariusz Urbanczyk, Roman Sigaev, Kevin Renes, Undergroundarts.co.uk 2009/shutterstock.com

Pamiętasz wynik meczu, który rozegrano 10 lat temu, numer rejestracyjny golfa Twojego kolegi i wymiary modelki Adriany Limy. Ale kiedy starasz się przypomnieć sobie ważne liczby, które stanowią o Twojej kondycji i zdrowiu, masz problem. Prawie nic nie mówią Ci: HDL (dobra frakcja cholesterolu), LDL (zły cholesterol), nie wiesz też, jakie powinny być wskaźniki ciśnienia krwi czy poziom cukru.

Ale wystarczy, że przeczytasz tę ściągę i zapamiętasz kilka ważnych dla zdrowia liczb. Gdy je zastosujesz, szybciej stracisz zbędne kilogramy, zadbasz o serce, prawidłowe ciśnienie, cholesterol, będziesz sprawniejszy i silniejszy.

15 migdałów, 8 orzechów lub 2 garście pestek słonecznika

Jedz je na drugie śniadanie lub przed lunchem. Amerykańscy naukowcy z Purdue University stwierdzili, że ci, którzy jedzą produkty bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, czyli takie właśnie, jak nasiona, szybciej chudną, a potem łatwiej utrzymują wagę. Wybierając takie przekąski, dodatkowo chronisz swoje serce. Szacowna amerykańska organizacja FDA oficjalnie potwierdziła, że zjedzenie codziennie ok. 40 gramów migdałów może obniżyć ryzyko choroby niedokrwiennej serca.

"Orzechy i migdały nie tylko są dobrym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, ale i witaminy E, selenu, magnezu, potasu - radzi dr Dariusz Włodarek, dietetyk z Katedry Żywienia Człowieka SGGW w Warszawie. - Korzystna jest przekąska składająca się z kilku orzechów czy migdałów między posiłkami, a nie jako dodatek do potraw bogatych w tłuszcze i cukry, np. ciastek i lodów. Wybieraj tylko naturalne, a nie aromatyzowane, solone, cukrzone czy dodatkowo smażone w tłuszczu".

7 minut, w ciągu których przebiegniesz półtora kilometra

Gdy Ci się to uda, to znak, że masz kondycję i mocne serce. "Aktywność fizyczna to jeden z najlepszych środków zabezpieczających przed chorobami układu krwionośnego - mówi dr Zbigniew Rusin, prezes Fundacji Medycyny Sportowej. - Im więcej i szybciej biegasz, tym sprawniej pracuje Twoje serce. Poprawiasz wydolność i odmładzasz organizm. Krew szybciej krąży, dotleniając i odżywiając ciało. Obniża się ciśnienie, zmniejsza ryzyko chorób serca. Łatwiej znosisz zmiany pogody i ciśnienia. Aktywność sprawia, że łatwiej kontrolujesz stres i nie masz problemów ze snem. Uwalniane podczas wysiłku endorfiny poprawiają nastrój".

3 razy w tygodniu uprawiaj ćwiczenia siłowe,

aby zapobiec cukrzycy. Amerykańskie badania profesora Edwarda Hortona z Joslin Diabetes Center w Bostonie wykazały, że mężczyźni, którzy ćwiczą trzy razy w tygodniu, rzadziej zapadają na cukrzycę. Przy podnoszeniu ciężarów poziom insuliny wzrasta o 23%. To dużo więcej w porównaniu z treningiem dynamicznym - aerobowym.

Podczas ćwiczeń siłowych powiększa się masa mięśniowa. Większe muskuły pomagają przyspieszyć proces rozkładania glukozy. Aby rozpocząć ćwiczenia siłowe, wystarczą hantle. Zacznij od jedno- lub półtorakilogramowych ciężarków. W miarę, jak będziesz zyskiwać na sile, zwiększaj obciążenia.

STRONA 1 z 2
Zobacz również:
REKLAMA