Ugryzienia insektów - które są groźne?

Jeżeli nie jesteś uczulony, nie ma się czego bać. Najpierw zemsta. Potem zaś przyjrzyj się uważnie truchełku i zobacz, czy trzeba jakoś reagować. Oto czarna lista najbardziej irytujących insektów. Nie wszystkie są krwiopijcami.

insekty, ugryzienia Shutterstock.com

Pszczoła

Agresywne są tylko koło ula. Ale jeśli już Cię dziabnie, wyjmij żądło np. kartą kredytową: zmniejszysz w ten sposób ból. Możesz też przyłożyć cebulę. Jeśli jesteś alergikiem – zachowaj czujność.

Kleszcz

Podstępny drań. Nie czujesz, kiedy się do Ciebie przyssa, więc zawsze po powrocie z lasu dokładnie się obejrzyj. Gdy znajdziesz opitego – wyjmij, wykręcając w lewo. Jeśli po kilku dniach rumień nie znika, idź do lekarza.

PRZECZYTAJ TEŻ: Co robić, gdy ugryzie Cię kleszcz?

Mszycznik

Podobne do os, więc potrafią przestraszyć. W rzeczywistości zupełnie nieszkodliwe, nawet nie mają żądeł. Nie zabijaj ich, bo to pożyteczne stworzonka, które zjadają mszyce.

Trzmiel

Chociaż duże i robią wrażenie niebezpiecznych, są z natury łagodne. Żądlą samice, ale właściwie tylko wtedy, gdy je przydusisz, czyli np. nadepniesz. Nie zostawiają żądła w skórze.

Giez

Na gzy najłatwiej się natknąć na łąkach. Ukąszenie jest bardzo bolesne od razu, bo giez nie znieczula tak jak komar. Ukąszenie nie jest groźne, ale goi się długo i długo boli.

Komar

Występują w grupach. Chociaż ich ukąszenia nie są groźne, potrafią zepsuć najfajniejszy wyjazd. Najbardziej lubią młodych mężczyzn i kobiety podczas owulacji. Odstrasza je zapach octu.

Osa

Podobne do pszczół, ale bardziej wredne. Jad osy nie jest niebezpieczny dla dorosłego człowieka. No chyba że użądli Cię naraz kilkadziesiąt os, co się zdarza, jeśli rozwalisz im gniazdo.

Zobacz również:
REKLAMA