Uderzenie w głowę - co się dzieje podczas nokautu?

Uderzenie pięścią w głowę to tylko jedna z możliwych przyczyn urazu głowy. Guza możesz sobie nabić również wtedy, gdy uderzysz głową w asfalt, w ubity śnieg, w kant stołu albo np w krawężnik, gdy przewrócisz się na rowerze. Nie każde uderzenie w głowę skutkuje zaraz wstrząsem mózgu, ale żadnego urazu głowy nie wolno lekceważyć.

| Data aktualizacji: 2020-06-23
kontuzje shutterstock.com

Nie tylko Muhammad Ali potrafi znokautować. Nawet niewielki facet kopnięciem w głowę może powalić pozbawić przytomności rosłego przeciwnika. Każdy niezamortyzowany rękami upadek na ubity śnieg, murawę boiska czy chodnik też może się skończyć urazem i wstrząśnieniem mózgu lub nawet pęknięciem kości czaszki. Zobacz, czym grozi zderzenie głowy z twardym przedmiotem lub ziemią. 

Wstrząśnienie mózgu

Potrząśnij mocno jajkiem, a potem je rozbij. Zobaczysz, że żółtko przestanie mieć tak wyraźne granice, jak zazwyczaj. Mniej więcej to samo dzieje się z mózgiem, gdy głowa zderza się z czymś twardym, na przykład z kolanem innego zawodnika.

Mózg ma pewną bezwładność, kiedy więc dostaniesz cios pięścią albo butem np w czoło, najpierw mózg odbija się od kości czołowej, a następnie przemieszcza się, nieco spóźniony, zgodnie z kierunkiem ruchu głowy i gdy ta już się zatrzymuje - bo na przykład zdążyłeś złapać równowagę, on zatrzymuje się z kolei na kości ciemieniowej. Uderza więc o kości dwukrotnie.

W rezultacie uderzenia kilka milionów szarych komórek ulega uszkodzeniu. W mózgu powstaje więc spory bałagan. Przerażony? Niepotrzebnie. W mózgu jest tych komórek kilkadziesiąt miliardów. Ale nawet taki zapas nie daje gwarancji bezpieczeństwa.

ZOBACZ: 4 zasady rekonwalescencji po kontuzji

Zamroczenie po uderzeniu w głowę

Gdy dostajesz cios, często widzisz jakby błysk przed oczami i przez chwilę nie wiesz kompletnie, co się dzieje. Zamroczenie wskutek urazu trwa zazwyczaj zaledwie kilka, kilkanaście sekund. Ale taki wstrząs powoduje, że w neuroprzekaźnikach następuje krótkie spięcie i mózg nie ma jak zapisać najświeższych danych z Twoje-go osobistego RAM-u.

W rezultacie nie pamiętasz, co się wydarzyło tuż przed ciosem/upadkiem. American Academy of Neurology zaleca, by po jakimkolwiek przypadku utraty świadomości nie uprawiać sportu tak długo, aż objawy nie znikną na co najmniej tydzień. 

Objawy wstrząsu mózgu

Najczęstsze objawy wstrząśnienia mózgu znajdziesz na liście poniżej. Mogą wystąpić wszystkie, a mogą tylko niektóre.

  • ból głowy
  • utrata przytomności (zwykle trwająca kilka do kilkunastu minut)
  • zawroty głowy
  • nudności
  • wymioty
  • spowolniona mowa
  • zagubienie i uczucie wielkiego zmęczenia

Kiedy wzywać pogotowie po uderzeniu w głowę?

Jeśli straciłeś przytomność, masz ewidentne kłopoty z przypomnieniem sobie własnego nazwiska, płytko oddychasz, wymiotujesz albo masz kłopoty z wyraźnym mówieniem – daj się zawieźć na pogotowie, a jeśli jesteś sam wezwij je. Niepokojące są także zaburzenie widzenia i rozszerzenie jednej lub dwóch źrenic. 

Jeśli inne objawy utrzymują się dłużej niż 15 minut – np ból głowy zamiast słabnąć, nasila się - idź do lekarza, bo być może trzeba będzie zrobić dokładniejsze badania, np tomografię głowy, żeby wykluczyć poważniejsze obrażenia, np pęknięcie kości czaszki lub krwiak wewnątrzczaszkowy. W diagnostyce urazów głowy tomografia komputerowa sprawdza się o wiele lepiej niż RTG.

Przemijające objawy wstrząsu mózgu

Nogi sztywne jak u zepsutego robota, krok niepewny i ewidentne zaburzenia orientacji? To skutek tego, że mózg próbuje w trybie awaryjnym przywrócić wyższe funkcje mózgowe. Tak prymitywne funkcje, jak koordynacja ruchowa, muszą poczekać. Nie wpadaj w panikę, jeśli nie możesz przejść po linii prostej – za pół godziny wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli stan się nie poprawia - patrz punkt wyżej.

ZOBACZ TEŻ: Jak groźny potrafi być wstrząs mózgu i jak zabezpieczyć głowę?

Odległe skutki wstrząsu mózgu

Uszkodzenie mózgu w wyniku wstrząśnienia może spowodować sporo problemów utrzymujących się przez kilka dni, tygodni, a nawet - jak w przypadku bólów i zawrotów głowy - miesięcy. Po nokaucie możesz spodziewać się też problemów z pamięcią i koncentracją. Możesz też mieć przejściową huśtawkę nastrojów, być rozdrażniony a nawet agresywny.

Spadek libido po wstrząsie mózgu

Jednym z mniej znanych skutków silnego uderzenia w głowę jest obniżenie libido. Oczywiście spadek zainteresowania seksem, a nawet przejściowe problemy z erekcją nie są "obowiązkowe", ale jeśli po jakiejś bójce lub wyjątkowo twardym lądowaniu na nartach zauważysz u siebie spadek zainteresowania seksem, to będziesz już wiedział, gdzie szukać winnych. Zamiast na siłę udowadniać partnerce, że jesteś nadal facetem z jajami, pooglądaj sobie proste komedie albo filmy akcji. Najwyżej rozpłaczesz się w nieodpowiednim momencie. Po kilku dniach powinieneś wrócisz do normy.

Rekonwalescencja po nokaucie

Lekarze zalecają, by po każdym podejrzeniu nawet lekkiego wstrząsu mózgu przez kilka dni unikać wysiłku fizycznego. Nie chodzi tylko o fizyczną pracę, ale również trening. Jeśli przez tydzień nie poćwiczysz, nic wielkiego się nie stanie, a stać się może, jeśli na przykład z powodu osłabionej koordynacji źle zarzucisz sztangę albo nie chwycisz drążka z wyskoku.

Unikaj też intensywnego wysiłku umysłowego - do tej kategorii zalicza się nie tylko przygotowania do egzaminu, ale również np granie w gry komputerowe - zwłaszcza te z szybko zmieniającymi się obrazkami, np strzelanki czy samochodówki. Ilość informacji, które Twój mózg musi przetwarzać w ułamkach sekundy podczas gry to wielkie wyzwanie. 

Nie lekceważ tych zaleceń. Wg badań aż 15% ludzi, którzy chociaż raz w życiu mieli wstrząs mózgu, ma później problemy z pamięcią i koncentracją. Dlatego jeżeli cokolwiek Cię niepokoi, idź do neurologa. 

REKLAMA