Ucho, mycie rąk i pracoholizm, czyli zdrowotne ciekawostki MH

Męskie ucho a stan zdrowia shutterstock.com
W uchu znajdziesz odpowiedzi na pytania o Twoje zdrowotne dolegliwości.

1. Prosto do ucha

Ucho to narzędzie diagnostyczne lekarza. Pozwala usłyszeć szmery w płucach czy sercu i wychwycić bardzo ważne informacje z tego, co mówi pacjent.

Moja mama ma cukrzycę

Jeśli któreś z Twoich rodziców jest na coś poważnie lub przewlekle powiedz o tym lekarzowi. Niektóre inne mogą zwiększać ryzyko lekarza to bezcenna informacja.

Pracujesz na zmiany

Budujesz domy czy pracujesz w biurze? Siedzisz po nocach Mówiąc lekarzowi o charakterze swojej dane, które pozwolą mu łatwiej ustalić dolegliwości. I dobrać terapię.

Uprawiałeś przygodny seks

Wiadomo, trudno jest się przyznać do głupoty, ale jeśli coś Ci dolega a kochałeś się bez gumki z dziewczyną, której przeszłości nie znasz (lub znasz, ale wolałbyś nie wiedzieć) – przyznaj się. Być  może trzeba będzie zrobić badania.

Mam kłopoty z erekcją

Skoro już jesteś u lekarza, a zauważyłeś u siebie kłopoty z osiągnięciem  wzwodu, nie krępuj się, tylko opowiedz mu o tym. Zaburzenia erekcji są często pierwszym objawem problemów z układem krążenia. Jedno i drugie można leczyć.

2. Gryź dokładnie

21 – tyle razy przeciętnie żują jeden kęs ludzie o prawidłowej wadze ciała. Otyli jedzą bardziej łapczywie – każdy kęs mielą w ustach jedynie 17 razy. Chcesz zrzucić trochę tłuszczyku bez wysiłku? Jedz wolniej i żuj dokładniej.

3. Ponure skutki nadmiaru pracy

11-godzinny dzień pracy to o 67% większe ryzyko zawału.

Bóle krzyża dotykają pracoholików 2,5 raza częściej.

Ryzyko nadciśnienia rośnie o 30%, gdy pracujesz 50 h/tydzień.

Pracoholizm zwiększa też ryzyko bezsenności i otyłości.

4. Pod czujnym okiem

Ciekawy eksperyment udowodnił, że jesteśmy wciąż łobuziakami, którzy nie przepadają za wodą i mydłem, ale skarceni potrafi my się zmusić. Okazało się, że na informację o konieczności umycia rąk przed wejściem na oddział intensywnej terapii reaguje zwykle tylko 15% osób.

Ale gdy obok umywalek umieszczono zdjęcie patrzących oczu - odsetek myjących wzrósł do 33%. To nadal za mało, bo odporne na antybiotyki bakterie są niezwykle groźne. 

REKLAMA