1. |
Aspirynę można łączyć z paracetamolem
To prawda!
Łączenie leków o podobnym działaniu na własną rękę to nie najlepszy pomysł, ale w przypadku leków przeciwbólowych takie akurat połączenie jest bezpieczne. Aspiryna należy bowiem do grupy leków, znanych jako NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, do której paracetamol się nie zalicza, ponieważ nie wykazuje działania przeciwzapalnego. Jeśli jednak już aspirynę zażyłeś (bo np. coś Cię boli), to przyjmowanie innego leku z grupy NLPZ nie tylko nie wzmocni działania przeciwbólowego, ale dodatkowo zwiększy ryzyko działań niepożądanych. W skrócie: NLPZ + paracetamol można, NLPZ + NLPZ nie można.
Dwa leki o różnej nazwie mogą zawierać tę samą substancję aktywną. Łatwo wtedy nieświadomie przedawkować.
Jakie inne leki należą do NLPZ? Najczęściej stosowane i dostępne bez recepty to naproksen, ibuprofen, diklofenak. Uwaga - to są nazwy substancji aktywnych; nazwy poszczególnych preparatów zawierających te substancje mogą być różne. Dlatego właśnie zawsze czytaj uważnie ulotki dołączone do opakowania. Bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą...
PRZECZYTAJ TEŻ: Jakich produktów nie należy łączyć?
Tak, tak, chociaż nie należy wierzyć we wszystko, co mówią w reklamach - akurat ten komunikat natrętnie powtarzany za każdym razem, gdy reklamowany jest jakiś lek, jest prawdziwy i ma sens. "Lek niewłaściwie stosowany może stanowić zagrożenie dla Twojego życia i zdrowia". A właściwe stosowanie leku oznacza również unikanie niewłaściwych połączeń.
2. |
Ziołowe preparaty można łączyć z lekami, bo zioła są naturalne
To fałsz!
Przekonanie, że jeśli coś jest pochodzenia naturalnego, to jest całkowicie bezpieczne, jest bardzo rozpowszechnione i... bardzo nieprawdziwe. Wszystko, co ma wpływ na funkcjonowanie Twojego organizmu (a gdyby nie miało, to byś tego nie zażywał, prawda?), może wchodzić w niebezpieczne interakcje z innymi substancjami. Na przykład żeń-szenia lepiej nie łączyć z warafaryną ani z lekami przeciwcukrzycowymi; ginko-biloby lepiej nie łączyć z aspiryną i warfaryną; echinacei ze statynami. Nawet banalny czosnek może zwiększyć ryzyko krwawienia, jeśli bierzesz aspirynę lub warfarynę.
3. |
Szkodliwe interakcje zdarzają się często
To prawda!
"Niepożądane interakcje między lekami są jedną z 10 najczęstszych przyczyn zgonów - przestrzega dr Jarosław Woroń z Katedry Farmakologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Najczęściej jest to skutek tzw. polifarmakoterapii, czyli gdy jeden pacjent jest leczony wieloma lekami".
Sama terapia wieloma lekami jest już potencjalnie niebezpieczna, a niebezpieczeństwo to wzrasta niemal wprost proporcjonalnie do liczby leków. Wg dr. Woronia, "jeśli bierze się dwa leki, ryzyko niekorzystnych interakcji wynosi 13 procent. Przy pięciu lekach to już 58 procent, a przy siedmiu i więcej - 82 procent".
SPRAWDŹ TEŻ: Jak się wyleczyć, gdy nie masz dostępu do lekarza?
Komentarze
~mrozek, 2020-01-26 00:08:56
~farmaceuta, 2019-09-22 15:54:30
~Psycholog, 2019-06-18 08:56:22
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?