Wątroba - jak o nią dbać, aby uniknąć chorób

Wątroba - oczyszcza krew, spala tłuszcze, neutralizuje alkohol, a boli tylko wtedy, gdy nie ma innego wyjścia. Mimo to faceci nie dbają o nią, tak jak na to zasługuje. Poznaj plan, jak chronić ją przed jej największym naturalnym wrogiem - przed Tobą.

Miros
Uwaga, panowie! Pełna gotowość! Dzisiaj piątek, szykują się nadgodziny!

Ludzka wątroba waży około 1,5 kilograma, czyli mniej więcej tyle, ile spory kurczak w sklepie. Dopływa do niej 25% krwi pompowanej przez serce - prawie dwa litry na minutę. W ciągu doby wątroba może wyprodukować nawet półtora litra rozpuszczającej tłuszcze żółci. Bez żółci nie moglibyśmy strawić posiłku ani przetworzyć tłuszczu. Krew zrobiłaby się gęsta od zanieczyszczeń, na miernikach poziomu cholesterolu zabrakłoby skali, a lekarz analizujący wyniki przeraziłby się albo oskarżył laborantki o pijaństwo w miejscu pracy.

REKLAMA

Mimo tej naprawdę odpowiedzialnej roli, jaką pełni, wątroba nie cieszy się jednak takim uznaniem, jak inne organy, np. płuca czy serce. Przypominamy sobie o niej dopiero gdy zaczyna nawalać. Być może Twoja wątroba już zaczyna się psuć. Pewnie - jak większość mężczyzn - dewastujesz ją prawie codziennie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Kilka głębszych co tydzień w sobotni wieczór? Paracetamol, gdy tylko zaczyna coś boleć? Takie nawyki to regularna wojna chemiczna z własną wątrobą.

Tak trzymaj, a wkrótce będziesz musiał toczyć kolejną bitwę, tym razem z marskością wątroby - chorobą, która dwa razy częściej atakuje mężczyzn niż kobiety. Doprowadziłeś się do takiego stanu, że już potrzebujesz przeszczepu wątroby? Uzbrój się w cierpliwość. Czas oczekiwania na zabieg wynosi w Polsce nawet dwa lata. Może więc zamiast czekać niecierpliwie na nową wątrobę, powinieneś zadbać o tę, którą już masz?

Poniżej znajdziesz plan, jak chronić wątrobę przed jej największym naturalnym wrogiem - przed Tobą.

Cztery drinki i wystarczy

Im więcej pijesz, tym więcej pracy zapewniasz swojej wątrobie. A zajęta rozkładaniem alkoholu nie ma czasu na inne zadania, między innymi na przemianę tłuszczów. Początkowo Twoja osobista oczyszczalnia ścieków puchnie od nadmiaru tłuszczu, później przybiera niezdrowy odcień żółci.

Na szczęście, jest to narząd o nieprawdopodobnych właściwościach regeneracyjnych. Jeśli więc przegiąłeś i czujesz bolesny ucisk pod żebrami z prawej strony, zachowuj się rozsądnie przez kilka dni i wszystko powinno wrócić do normy. Chcesz uniknąć kłopotów? Przestań żłopać wszystko, co ma jakiekolwiek procenty.

"Ludzka wątroba może jednorazowo zneutralizować 70 do 80 gramów czystego alkoholu. Innymi słowy: mniej więcej cztery pięćdziesiątki wódki lub cztery piwa" - wyjaśnia doktor Raymond Koff, hepatolog (specjalista od chorób wątroby) z Uniwersytetu Massachusetts.

Staraj się nie przekraczać tej dawki na jedno posiedzenie, a prawdopodobnie uchronisz się przed stłuszczeniem wątroby; w dłuższej perspektywie również przed marskością, która jest dla Ciebie znacznie poważniejszym, potencjalnie śmiertelnym zagrożeniem.

1 2 3
STRONA 1 z 3
REKLAMA