REKLAMA

Jak pogoda wpływa na zdrowie?

Meteoropata kojarzy się z człowiekiem, który przesadnie reaguje na zmiany pogody. Krótko mówiąc - z hipochondrykiem. Ale to nieprawda. Zobacz, jak pogoda może szkodzić Twemu zdrowiu (i życiu!) oraz jak przed jej niekorzystnym wpływem się bronić.

Luna Vandoorne 2010/shutterstock.com
fot. Luna Vandoorne 2010/shutterstock.com
Prognoza: pierwszy mroźny dzień

Uwaga na: przeziębienie i grypę

Kiedy nadchodzi pierwsza fala mrozów, większość z nas uszczelnia okna i nie otwiera ich aż do wiosny. Jednak brak świeżego powietrza w domu sprawia, że bakterie i wirusy dłużej szwendają się po Twoim domu. Dodatkowo kaloryfery wysuszają powietrze, a co za tym idzie, schnie też śluzówka w ustach i nosie, co sprzyja złapaniu infekcji.

Co robić? Regularnie wietrz mieszkanie. Często myj ręce, nie przecieraj oczu, nie dłub w nosie i nie obgryzaj paznokci. Te dwie ostatnie rady są uniwersalne, do stosowania równie ż w czasie innych pór roku. "W zdecydowanej większości przypadków, wirusy i bakterie powodujące przeziębienie i grypę dostają się do naszych organizmów za pośrednictwem dłoni" - wyjaśnia dr Tony Kuzel z Medical College w Virginii.

Prognoza: tornado, huragan itp.

Uwaga na: życie

Na szczęście żyjemy w kraju, w którym nie grożą nam trzęsienia ziemi, tsunami ani tornada czy huragany. Te niespotykane w Polsce zjawiska pochłaniają co roku setki, jeśli nie tysiące ofiar na całym świecie. Niedawne tragiczne w skutkach tsunami w basenie Oceanu Indyjskiego pokazało nam dobitnie, w jak komfortowych warunkach (przynajmniej jeśli chodzi o matkę Przyrodę) przyszło nam żyć.

REKLAMA

Czasami trzeba jednak wyjechać ze środkowoeuropejskiej oazy spokoju. Oto, na jakie zjawiska atmosferyczne powinieneś uważać podczas dalekich podróży:

• Tornada

Tornado to lokalna, amerykańska nazwa trąby powietrznej o wyjątkowej sile. Aby trąba powietrzna, czyli wirujący lej wiatru, została sklasyfikowana jako tornado, musi mieć kontakt z ziemią, a u góry chmurę burzową. Tornada powstają, gdy ciepły i wilgotny front atmosferyczny zetrze się z zimnymi i suchymi masami powietrza. Powietrze z frontu niskiego ciśnienia unosi się do góry, tworząc silny prąd, który zasysa ciepłe powietrze z poziomu ziemi i sprawia, że wir kręci się coraz szybciej.

Prędkość wiatru wewnątrz leja tornada sięga nawet 500 km na godzinę. Trasa tornado liczy zwykle kilkadziesiąt metrów szerokości, ale czasami może mieć nawet ponad 1,5 kilometra. Siłę tornad mierzy się w pięciostopniowej skali Fujita. Skutki przejścia tornada o stopniu F5 (wiatr wieje z prędkością ok. 500 km/h) są porównywalne do wybuchu bomby atomowej. F5 zrównuje z ziemią wszystko, co napotka na swojej trasie. Unosi w powietrze i ciska o ziemię wszystkim, co tylko nie jest trwale przytwierdzone do ziemi: ludzi, samochody, budki telefoniczne, a nawet wagony kolejowe. Zrywa dachy, a niekiedy wyrywa z fundamentów całe budynki, zwłaszcza te drewniane.

Rejon występowania: południowe stany USA.

• Cyklon (huragan, tajfun)

Cyklon to układ baryczny obracający się na półkuli północnej w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a na półkuli południowej zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Cyklony występujące w różnych rejonach świata noszą inne nazwy. I tak huragany powstają nad wodami Atlantyku, tajfuny nad zachodnim Pacyfikiem, a cyklony biorą swój początek w Indiach.

Bez względu na nazwę, wszystkie cyklony mają takie same cechy charakterystyczne. Jest to olbrzymia kłębiąca się burza, która jeśli na nią spojrzeć z góry, przypomina wyglądem wir. Burzy towarzyszą bardzo silne wiatry, pioruny i ulewne deszcze. Siłę cyklonu mierzy się w pięciostopniowej skali. "Jedynka" może zniszczyć jedynie pola uprawne, ale już wiatr oznaczony w skali jako 5 wieje z przerażającą prędkością 280 km/h, unosząc w powietrze przeróżne przedmioty oraz niszcząc wszystko, co napotka na swej drodze.

Cyklony tworzą się nad olbrzymimi akwenami z ciepłą wodą, o temperaturze powyżej 26 stopni Celsjusza. Ciepłe powietrze nad morzem ulega kondensacji i podczas unoszenia się wydziela energię ukrytą, z której wyzwala się tropikalny cyklon. Tajfuny są zwykle silniejsze od huraganów, ponieważ Pacyfik jest większym źródłem energii niż Atlantyk.

Rejon występowania: USA, Indie i zachodni Pacyfik.

Co robić: Przebywając w rejonach nawiedzanych przez tornada i huragany, raczej nie rezygnuj z oglądania telewizji. W razie zagrożenia, na wszystkich kanałach pojawiają się komunikaty ostrzegawcze. Jeżeli wiatr zaskoczy Cię na ulicy, czym prędzej schowaj się w murowanym budynku, a jeżeli pod ręką jest tylko drewniana konstrukcja, najlepiej schowaj się do wanny i przykryj materacem.

MH 04/2005

1 ... 2 3 4
STRONA 4 z 4

Komentarze

 (11)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA