REKLAMA

Jak pogoda wpływa na zdrowie?

Meteoropata kojarzy się z człowiekiem, który przesadnie reaguje na zmiany pogody. Krótko mówiąc - z hipochondrykiem. Ale to nieprawda. Zobacz, jak pogoda może szkodzić Twemu zdrowiu (i życiu!) oraz jak przed jej niekorzystnym wpływem się bronić.

Luna Vandoorne 2010/shutterstock.com
fot. Luna Vandoorne 2010/shutterstock.com
Prognoza: słoneczny weekend

Uwaga na: czerniaka

W powiedzeniu "spieczony na raka" jest więcej okrutnej prawdy, niż nam się wydaje. Ludzie, którzy wystawiają się na słońce rzadko, a ponadto mają tendencję do opalania się "na czerwono", są najbardziej narażeni na czerniaka (najbardziej niebezpieczny złośliwy nowotwór skóry). Osoby często przebywające na słońcu zdecydowanie częściej są narażone na znacznie łagodniejszą postać nowotworu - raka podstawnokomórkowego.

Dlatego dla przeciętnego faceta najbardziej ryzykownym zachowaniem jest spędzanie całego tygodnia w zamkniętych pomieszczeniach, a następnie cotygodniowy wyjazd na weekend, gdzie korzysta ze słońca bez umiaru.

Co robić? Nie rozbieraj się i smaruj się kremem w filtrem UV, nawet jeśli wystawiasz się na słońce sporadycznie. I nie daj się zwieść przedstawionej powyżej opinii. Częste opalanie się, nawet przy stosowaniu kremów z blokadą, zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry. Warto też nosić czapkę z daszkiem osłaniającym twarz lub - jeszcze lepiej - kapelusz, który osłoni także kark. W słoneczne dni załóż okulary z filtrem UV (sprawdzonej marki) - w ten sposób zmniejszysz ryzyko zachorowania na zaćmę, czyli zmętnienie spojówki.

REKLAMA

Prognoza: deszcz

Uwaga na: ból głowy

Gwałtowny spadek ciśnienia atmosferycznego to jeden z wielu czynników mogących spowodować ból głowy. Według Davida Buchholza, profesora neurologii na Johns Hopkins University, "każdy ma jakiś próg wytrzymałości, po przekroczeniu którego reaguje bólem głowy. Jeśli zadziała ich zbyt wiele, lub któryś z nich zbyt mocno, głowa zaczyna Cię boleć".

Co robić? Jeżeli prognoza przepowiada deszcz i niskie ciśnienie, staraj się ograniczyć pozostałe czynniki mogące sprowokować ból. Te czynniki to stres, brak snu oraz takie produkty, jak czerwone wino, ser i czekolada. Pij też dużo wody. Jeżeli jesteś nawodniony, masz większe szanse na uniknięcie łupania czaszki.

Prognoza: zachmurzenie

Uwaga na: depresję

Kiedy niebo jest granatowe od ciężkich, nisko wiszących chmur pogarsza się też nastrój człowieka. Większość ludzi potrafi samodzielnie przetrwać okres jesienno- zimowego spadku nastroju, jednak u niektórych osób, szczególnie podatnych na wpływ pogody, rozwija się wówczas klasyczna postać depresji, którą trzeba leczyć farmakologicznie lub za pomocą psychoterapii.

Co robić? Nie daj się zaskoczyć. Jeżeli wiesz, że źle znosisz długie i ciemne zimowe wieczory, już jesienią zaplanuj, jak sobie z tym poradzić. Np. umów się sam ze sobą, że będziesz więcej chodził do kina, najlepiej na komedie. Doskonałym sposobem jest też wykupienie karnetu na basen albo na siłownię. Wysiłek fizyczny poprawi Ci nastrój i pozwoli przetrwać do wiosny.

Prognoza: słońce i wiatr

Uwaga na: spierzchnięte usta i wysuszoną skórę

Wystawianie się na działanie słońca i wiatru wysusza skórę i sprawia, że wyglądasz starzej. Właściwie każdy to wie, ale ilu z nas naprawdę regularnie używa kremów nawilżających? Niektórzy prawdopodobnie nie wiedzą o ich istnieniu.

Co robić? Żeby zabezpieczyć usta przed wysuszeniem i spękaniem, smaruj je pomadką ochronną. Wprawdzie wygląda ona jak szminka, jednak te dla facetów są bezbarwne i często bezzapachowe. Smaruj się przed wyjściem za zewnątrz, a nie dopiero wtedy, gdy usta już ci spękają. Przed przesuszeniem skóry uchronią cię kremy nawilżające. Krem do twarzy stosuj przed wyjściem na powietrze, a profilaktycznie po każdej kąpieli możesz nawilżyć całe ciało odżywką, która zatrzyma wodę w skórze i zapobiegnie jej wysuszeniu.

1 ... 2 3 4
STRONA 3 z 4

Komentarze

 (11)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA