REKLAMA

Jak pogoda wpływa na zdrowie?

Meteoropata kojarzy się z człowiekiem, który przesadnie reaguje na zmiany pogody. Krótko mówiąc - z hipochondrykiem. Ale to nieprawda. Zobacz, jak pogoda może szkodzić Twemu zdrowiu (i życiu!) oraz jak przed jej niekorzystnym wpływem się bronić.

Luna Vandoorne 2010/shutterstock.com
fot. Luna Vandoorne 2010/shutterstock.com
Co robić? Nawet jeśli do końca drugiej połowy zostało już tylko 5 minut i macie okazję strzelić zwycięskiego gola, nie ma co ryzykować. Musisz się jak najszybciej schować w zamkniętym pomieszczeniu, np. w pobliskim sklepie albo samochodzie. Po drodze omijaj z daleka stojące samotnie drzewa.

Jeżeli w czasie burzy jesteś w domu, nie zbliżaj się do telefonu stacjonarnego i raczej nie bierz w tym czasie prysznica. Kabel telefoniczny i metalowe rury to doskonałe przewodniki elektryczne. Zanim wyjdziesz na zewnątrz, poczekaj aż burza się skończy. Większość ludzi ginie od uderzenia pioruna na początku i pod koniec burzy - mówi dr Cherington.

Prognoza: gorąco i wilgotno

Uwaga na: trądzik i brzydki zapach

Wysoka temperatura i wilgotność powietrza sprawiają, że nasz organizm wydziela więcej tłuszczu i potu, co może prowadzić do zatkania porów i powstawania wyprysków. Zwiększona potliwość sprawia, że po pewnym czasie nasze ciało zaczyna rozsiewać zapach nie do końca przystający do wizerunku zadbanego mężczyzny. To efekt działania bakterii rozkładających pot.

REKLAMA

Co robić? Aby zapobiec powstawaniu wyprysków, gdy na dworze jest duchota, musisz częściej myć twarz i ręce. Dobrym rozwiązaniem są płyny i żele do czyszczenia twarzy. W sprawie przykrego zapachu strategia polega na jak najczęstszym myciu się i używaniu antyperspirantów, najlepiej tych w sztyfcie. Zwykłe dezodoranty mogą zostać po prostu spłukane przez nadmiar potu - radzi dr C. Lisa Kauffman, dermatolog z Georgetown University Medical Center.

Prognoza: mróz

Uwaga na: cieknący nos

Na mrozie wszyscy stają się "pociągający", jeśli jednak z Twojego nosa leje się jak z zepsutego kranu, może to być objaw alergii i warto zasięgnąć porady specjalisty alergologa.

Co robić? Jeżeli mróz jest naprawdę siarczysty, najlepiej owiń sobie twarz (usta i nos również) szalikiem. Wciągając zimne powietrze przez tak zaimprowizowany filtr, ogrzejesz je trochę i nie wyziębisz tak szybko organizmu.

Prognoza: niż atmosferyczny

Uwaga na: bóle stawów

Spadek ciśnienia atmosferycznego wywołuje bóle u ludzi cierpiących na reumatyzm. Dr Thomas R. Cupps, reumatolog ze szpitala Georgetown University, zauważył, że w dni gdy panuje niżowa pogoda, do jego przychodni zgłasza się zdecydowanie więcej chorych niż w czasie wyżu.

Co robić? Ćwicz i nie przestawaj nawet w te pochmurne, ponure dni. "Ćwiczenia aerobowe i siłowe zmniejszają nasilenie bólu" - wyjaśnia dr Cupps.

Prognoza: gołoledź

Uwaga na: złamania i stłuczenia

Śnieg jest niebezpieczny, ale w porównaniu z lodem wydaje się łagodny jak baranek. Wbrew pozorom, nie tylko starsi ludzie łamią się na oblodzonych chodnikach i ulicach. Zazwyczaj nie wychodzą oni bowiem w te dni z domu, natomiast młodsi, pewni siebie faceci ryzykują... I kończy się to złamaniami, zwichnięciami i stłuczeniami.

Co robić?

  • Najlepiej nie wychodź z domu, jeżeli już jednak musisz wyjść, weź ze sobą kilka garści soli lub piasku dla kota (byle nie używanego!). W szczególnie śliskich miejscach zawsze będziesz mógł sypnąć pod nogi. Ułatwisz tym życie sobie i innym. Stawiaj też krótsze kroki - znacznie łatwiej wtedy utrzymać równowagę.
  • Staraj się nie mieć nic w rękach. Zamiast teczki czy torby, weź plecak i załóż obie szelki na ramiona. Z pustymi rękami łatwiej Ci będzie utrzymać równowagę. Torba na ramię potrafi zadziałać jak wahadło i dodatkowo wytrącić Cię z równowagi.
  • Nie zakładaj butów na skórzanej podeszwie. Są one tak śliskie, że aż dziwne, że nart nie pokrywa się skórą.
  • Załóż rękawiczki. W razie upadku chociaż trochę ochronią Ci ręce.
1 2 3 ... 4
STRONA 2 z 4

Komentarze

 (11)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA