Zobacz też: Biofeedback, czyli dlaczego warto wyobrażać sobie sukces
2. "Pozwól swoim myślom poszwendać się. Ja np. mam zwyczaj, że codziennie spaceruję przez ok. pół godziny. Albo w drodze do, albo z pracy. Czyli codziennie mam taki długi moment, kiedy mogę swobodnie pomyśleć "unplagged". W tym czasie mam okazję się zrelaksować, ale bywa że właśnie wtedy przychodzą mi do głowy świetne, nowe pomysły". Prof. Mark Jung-Beeman z Northwestern University w Chicago, psycholog.
3. "Myj zęby lewą ręką, czytaj na głos przy śniadaniu, rób sobie listy rzeczy, które mają ze sobą coś wspólnego. Takie pozornie drobne zmiany zmuszają Twój mózg do wysiłku związanego z nowym zadaniem, dzięki czemu unikniesz naturalnej skłonności do myślenia schematycznego". Prof. Ian Robertson ze słynnego Trinity College w Dublinie.
4. "Trening ciała i umysłu jest doskonałym sposobem na utrzymanie mózgu w dobrej kondycji. Ja trenuję ciało, spacerując codziennie, a dwa razy w tygodniu 2 godziny gram w kosza. Ćwiczenia dla umysłu zapewnia mi czytanie, pisanie i rozwiązywanie zagadek". Profesor Eric Chudler z Wydziału Bioinżynierii University of Washington w Seattle.
5. "Pomóż swojemu mózgowi, zwalczając uzależnienie od e-maili. Proces uzależnienia polega między innymi na tym, że mózg uzależnia się od zastrzyków dopaminy nie tylko wtedy, gdy nagroda jest duża (np. po zażyciu kokainy), ale i wtedy, gdy jest to tylko drobna nagroda: e-mail od kumpla. Poza tym, uzależnienie od skrzynki mejlowej przeszkadza w pracy. Nieustanne zmiany zadań (czyli sprawdzanie skrzynki co chwila) rozprasza i zmniejsza wydajność pracy mózgu. Sprawdzaj więc skrzynkę dopiero wtedy, gdy zadanie jest już wykonane". Sam Wang, autor książki "Witaj w mózgu: Dlaczego zapominasz kluczyków do auta, ale nigdy nie zapominasz, jak je prowadzić...".
Komentarze