Trening a ciśnienie krwi [News MH]

Zbadałeś się i odkryłeś ze zdumieniem, że Twoje ciśnienie jest trochę za wysokie? Zanim sięgniesz po leki, kup sobie karnet na basen.

trening, pływanie
Nadciśnienie nie daje zauważalnych objawów. Z badań zaś wynika, że występuje aż u 7% młodych ludzi. Sprawdź i podejmij walkę, jeśli będzie wyższe niż 140/90.

Uczeni z University of Tennessee wytypowali 18 osób prowadzących nieprzesadnie aktywny tryb życia i ze zdiagnozowanym nadciśnieniem i podzielili je na dwie grupy. Połowa z nich przez 10 tygodni regularnie pływała w basenie. Po 10 tygodniach u tych, którzy chodzili na basen, ciśnienie spadło średnio o 6 punktów, a tętno spoczynkowe zmalało o 10 uderzeń na minutę – z 81 do 71. Bez grama leków.

Hipsterus Cefali

Ostatnio przez media przetoczyła się informacja o tym, że w męskim zaroście znaleziono bakterie kałowe, czyli te, które znajdują się w ludzkich odchodach. Czy to oznacza, że natychmiast masz zgolić brodę? Niekoniecznie. Wiele innych badań wykazało, że te bakterie znajdują się również na szczoteczkach do zębów, na klawiaturach i większości klamek. Wystarczy, że będziesz mył brodę tak często, jak włosy na głowie.

Lepszy wybór

Sprawdź w apteczce, co jest głównym składnikiem Twoich tabletek przeciwbólowych. Przypuszczamy, że nie przegralibyśmy wielkich pieniędzy, gdybyśmy się założyli, że paracetamol. I OK, bo to skuteczny i bezpieczny środek. Z jednym zastrzeżeniem: nie ma sensu go brać, gdy bolą Cię plecy w odcinku lędźwiowym. W „British Medical Journal” ukazały się wyniki metaanalizy skuteczności tego leku w łagodzeniu bólu dołu pleców. Okazało się, że nie ma dowodów na skuteczność paracetamolu w leczeniu tego typu bólu. Bolą Cię plecy? Sięgnij po inny środek, np. ibuprofen albo maść z kwasem salicylowym lub diklofenakiem.

Przeczytaj też: 8 sposobów na nadciśnienie

Zrywka z fotela

O tym, że siedzenie godzinami na fotelu jest równie niebezpieczne dla zdrowia, jak palenie, już pisaliśmy. Teraz mamy lepsze wieści. Jak donosi pismo „Clinical Journal of the American Society of Nephrology”, wystarczy co godzinę wstać z krzesła i przez dwie minuty pospacerować, żeby zniwelować niekorzystne skutki siedzenia. Wstałeś?

Czarny poniedziałek

43 - według pisma „Human Reproduction”, o tyle procent mniej plemników jest w nasieniu facetów, którzy więcej niż 1/3 kalorii dostarczają sobie z tłuszczami.

REKLAMA