Trafić bez pudła, czyli bezpłodność u mężczyzn

Do spłodzenia dziecka wystarczy jeden plemnik. Ale co robić, gdy żaden z nich nie chce współpracować przy przekazywaniu Twych genów kolejnym pokoleniom? Zobacz, dlaczego facetów dotyka bezpłodność, jak jej zapobiegać i jak ją w razie potrzeby leczyć.
Sashkin 2012/shutterstock.com
fot. Sashkin 2012/shutterstock.com
Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na spłodzenie syna, decyduj się szybko na dziecko. Starszym rodzicom częściej rodzą się dziewczynki.

• Nie obijaj się. Japońscy uczeni wykazali, że mężczyźni, którzy byli bardziej podnieceni w momencie ejakulacji, mieli w spermie aż o 46 % więcej plemników niż ci, którzy byli mniej "rozgrzani". Pora więc dosypać trochę pieprzu do codziennej porcji seksu. Może pół godzinki masażu przed? Wiesz, jak trudno wytrzymać pół godziny bez przypadkowych omsknięć dłoni?

REKLAMA

• Pij sok pomarańczowy. Zawarta w nim witamina C zapobiega zlepianiu się plemników, a tym samym zwiększa ich zdolność do zapłodnienia. U mężczyzn, którzy przyjmowali dwa razy dziennie po 500 miligramów witaminy C, liczba zlepionych plemników zmniejszyła się z ponad 20 do 11%.

• Zrelaksuj się i trenuj. Badania wykazały, że hormony stresu blokują wydzielanie enzymów odpowiedzialnych za wytwarzanie testosteronu, który jest niezbędny w produkcji plemników. Nadmiar tkanki tłuszczowej, spowodowany brakiem aktywności fizycznej i nadmierną kalorycznością diety, może z kolei zamieniać testosteron w estrogen, spowalniając produkcję spermy.

 

Bank spermy, czyli załóż lokatę długoterminową

W banku nasienia możesz zostawić na przechowanie własną spermę, ale możesz też zamówić nasienie anonimowego dawcy, jeśli Twoje jest zbyt słabe.

Nie musisz być sam. Jeżeli mierzi Cię myśl o samotnej masturbacji w osławionym intymnym pokoiku, masz do wyboru dwa wyjścia:

1. Możesz wziąć z kliniki specjalny pojemnik na nasienie, sprokurować swój wkład w komfortowych warunkach domowego zacisza, owinąć pojemnik watą lub ligniną (temperatura nie może spaść poniżej 37 stopni Celsjusza) i czym prędzej zawieźć go do kliniki.

2. Możesz też zapytać, czy klinika, którą wybrałeś, dopuszcza możliwość przyjścia z partnerką i podjęcia wspólnego wysiłku. Wiele par decyduje się na taki właśnie sposób, dzieląc się obowiązkami po równo.

• Ceny. Zamrożenie nasienia na przyszłość wiąże się ze sporymi wydatkami. Pierwsza opłata, w którą jest wliczone badanie nasienia i roczna taksa za przechowywanie, wynosi od 300 do 750 zł. Każdy kolejny rok jest już tańszy, bo kosztuje od 200 do 650 zł.

• Zostań anonimowym dawcą. Żeby zostać dawcą, trzeba przejść szereg badań. Przede wszystkim, bada się jakość nasienia. Poza tym, przeprowadza się badanie krwi (chodzi tu o wykluczenie zakażenia HIV, wirusowym zapaleniem wątroby, kiłą i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową). Potencjalny dawca poddaje się też badaniu przedmiotowemu, w trakcie którego jest badany ogólny stan zdrowia, jądra, prostata itp. W szczegółowym wywiadzie sprawdza się, czy w jego rodzinie nie występowały choroby, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ na zdrowie potomstwa.

Ocenia się też i odnotowuje takie czynniki, jak budowa ciała, kolor oczu i włosów, karnacja, grupa krwi, stan cywilny i przebyte choroby. Dzięki temu para, która zdecyduje się na zapłodnienie nasieniem anonimowego dawcy, może dobrać takie nasienie, którego dawca jest najbardziej podobny do mężczyzny, który ma zostać ojcem dziecka.

• Kasa do wzięcia

Anonimowi dawcy mogą oddawać nasienie honorowo, ale mogą też robić to za pieniądze. Zazwyczaj, po pomyślnym przejściu badań, dawca nawiązuje stałą współpracę z bankiem nasienia i oddaje nasienie regularnie, maksymalnie cztery razy w miesiącu. Za każdą porcję nasienia zakwalifikowanego do zamrożenia dawca otrzymuje ok. 200 zł.

 

Chcesz mieć syna?

Wbrew potocznym opiniom, masz w tej kwestii więcej do powiedzenia, niż Ci się wydaje. Pamiętaj, że dopóki nie będziesz miał syna, to Ty będziesz głównym kandydatem do mycia samochodu, wynoszenia śmieci i wyskakiwania do sklepu po musztardę. Na szczęście, jest nadzieja. Pewne badania sugerują, że można mieć wpływ na płeć przyszłego potomka. Oto kilka rad.

• Zaczynaj jak najwcześniej. Według badań opublikowanych w "Fertility and Sterility", im starsi są rodzice, tym częściej rodzą im się dziewczynki.

• Intensyfikuj wysiłki w lecie. Niemieccy badacze podejrzewają, że wysokie temperatury zabijają więcej chromosomów X (żeńskich), zostawiając tym samym większe pole do popisu chromosomom Y (męskim).

• Często się masturbuj. Chromosomy Y to towar szybko psujący się. Już po kilku dniach w jądrach zaczynają ginąć. Jeśli nie opróżniasz regularnie magazynu, na regałach w jądrach zaczną przeważać chromosomy X.

MH 07-08/2004

1 ... 3 4 5
STRONA 5 z 5
Zobacz również:
Kiedy wyciskasz nad głowę 100 kg, nagle zaczynają przeszkadzać Ci ludzie i zachowania, które normalnie byś zignorował. Zobacz, na co i na kogo się mentalnie przygotować.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA