REKLAMA

Tłuszcze czy cukry - co gorsze dla serca?

Im więcej węglowodanów w Twojej diecie, tym wyższy poziom insuliny. A jak wynika z badań opublikowanych niedawno w czasopiśmie „Preventive Medicine” (Medycyna prewencyjna) nadmiar insuliny zwiększa ryzyko chorób serca.

serce, tłuszcze, cukry Shutterstock.com
„Wysoki poziom insuliny sprzyja powstawaniu procesów zapalnych, które prowadzą do stwardnienia ścian naczyń krwionośnych” – wyjaśnia dr Diana Holdright, kardiolog ze szpitala The Hearty Hospital w Londynie. Nadmiar insuliny zwiększa wydzielanie hormonów stresu, które z kolei zwiększają ciśnienie krwi, co z kolei powoduje niszczenie ścianek tętnic i żył, ułatwiając dostęp do nich cholesterolowi.

REKLAMA

Zagrożenie: To nie tylko kwestia insuliny. Nadmiar węglowodanów zamienia się w wątrobie w trójglicerydy, a im więcej trójglicerydów, tym wyższe ryzyko podniesienia poziomu cholesterolu Lp (a).

PRZECZYTAJ TEŻ: 30 patentów na zdrowe serce

Na radarze: Jeżeli w Twojej rodzinie ktokolwiek chorował lub choruje na cukrzyc ę, poproś lekarza o test na hemoglobinę A1c. To badanie umożliwia odkrycie średniego poziomu cukru w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Jeżeli poziom hemoglobiny całkowitej przekracza 4,6%, będziesz musiał zmienić dietę i być może zacząć łykać leki na obniżenie poziomu cukru. Zapytaj też lekarza o badanie tolerancji glukozy, które czasami bywa dokładniejsze.

Obrona: Lampka czerwonego wina dziennie. Wyniki badań, opublikowane w „Annals of Epidemiology”, wskazują, że niewielkie dawki alkoholu pomagają utrzymywać poziom cukru w ryzach. Pamiętaj, żeby nie przekraczać dawki.  

Lęk przed zawałem może być tak silny, że aż boli. Ale na szczęście nie każdy ból koło serca oznacza zawał.   

Serce trzepocze jak przestraszony ptak

„Zdrowy człowiek może od czasu do czasu poczuć, jakby mu serce gubiło rytm. Uderza za często albo za rzadko” – wyjaśnia prof. Kim Fox, kardiolog z Brompton Hospital w Londynie. Je- żeli zdarza się to sporadycznie i trwa krótko, prawdopodobnie jest to efekt nadmiaru kawy albo stresu.

Ból za mostkiem przy przełykaniu

Ból w przedniej części klatki piersiowej i dyskomfort przy przełykaniu prawdopodobnie nie jest spowodowany zaczynającym się zawałem, lecz po prostu zgagą. Jeżeli ból pojawia się często i długo nie przechodzi, lepiej skontaktuj się z gastrologiem, bo może to być choroba refluksowa.

CHOROBY SERCA: Jak realne jest ryzyko?

Kłujący ból

Ostry ból z lewej strony klatki piersiowej najczęściej nie oznacza nic groźnego. Może to być np. naciągnięcie mięśnia, pęknięte żebro albo zapalenie opłucnej.

Ucisk w piersiach, zadyszka i omdlenia

Jeżeli ucisk nie jest silny i czujesz zdrętwienie ust i rąk, prawdopodobnie jest to skutek hiperwentylacji.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA