1. Jedz mięso na oleju
Najlepsze jest połączenie diety bogatej w białko (czyli mięso) i jednonienasycone kwasy tłuszczowe (np. oleje roślinne) z regularnym wysiłkiem fizycznym (patrz; pkt 3). Nie utyjesz, zwiększysz masę mięśniową, zadbasz o swoje naczynia krwionośne, a organizm będzie miał z czego produkować męskie hormony.
Zaprzyjaźnieni z MH szefowie kuchni w porozumieniu z naszymi eskpertami: dietetykami i lekarzami, proponują taki oto kulinarny sposób na podkręcenie testosteronu:
Stek po argentyńsku
Tego potrzebujesz:
- 1 duży stek wołowy (60-70 dag)
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka tymianku
- 1 pomidor 1 cebula
- 1 zielona papryka
- 1 mały kabaczek
- 2 łyżki masła
- szczypta soli
- szczypta czarnego pieprzu
Tak to zrobisz:
1. Mięso opłucz zimną wodą i odkrój nadmiar tłuszczu. Stek przed smażeniem powinien mieć nie więcej niż 2,5 cm i nie mniej niż 1,5 cm grubości, więc jeśli płat mięsa jest zbyt gruby, włóż go do foliowego woreczka i lekko rozbij tłuczkiem lub ręką.
2. Następnie posmaruj mięso oliwą z obu stron i ułóż na mocno rozgrzanym grillu (możesz też smażyć steki na patelni teflonowej, najlepiej takiej z karbowanym dnem). W zależności od tego, czy lubisz mięso krwiste, czy dobrze wypieczone, grilluj je z obu stron przez 3 do 8 minut.
4. W połowie smażenia obróć stek o 90 stopni, aby uzyskać charakterystyczną kratkę – nie wbijaj w mięso widelca, bo wycieknie z niego sok i będzie zbyt suche.
5. Na minutę przed końcem smażenia przypraw mięso solą, pieprzem i tymiankiem, a po zdjęciu z ognia dokładnie posmaruj stek masłem, aby nie stwardniał.
6. Zieloną paprykę pokrój na ćwiartki, usuwając nasiona, a pozostałe warzywa przekrój na pół. Posmaruj warzywa masłem, oprósz solą i ziołami i grilluj 5-6 minut, aż zmiękną i lekko zbrązowieją w miejscach, w których dotykają rusztu.
2. Trening na testosteron
Oto zestaw ćwiczeń, które pomogą Ci podkręcić produkcję testosteronu. W 2-3-tygodniowych cyklach zmieniaj obciążenie w zależności od liczby powtórzeń, np. przez 2 tyg. rób krótkie serie z dużym obciążeniem (4 serie po 3-5 powtórzeń), a następnie zmniejsz obciążenia, a liczbę powtórzeń zwiększ do 12-15 w serii. Zachowaj co najmniej dobowe przerwy między treningami, gdyż przetrenowanie zmniejsza produkcję testosteronu.
• Wyciskanie na ławeczce. Chwyć sztangę nieco szerzej niż rozstaw barków. Unieś do wyprostu ramion.
• Unoszenie przedramion w pozycji siedzącej. Złap sztangę podchwytem. Łokcie oprzyj o wnętrza kolan. Ręce trzymaj rozstawione na 15-20 cm.
• Ściąganie ciężaru do klatki piersiowej. Zablokuj kolana o poduszki, a drążek złap podchwytem, nieco szerzej niż szerokość barków.
• Wyciskanie francuskie leżąc. Podczas ćwiczenia pracują tylko przedramiona. Ramiona od łokcia do barku trzymaj nieruchomo.
• Wiosłowanie na wyciągu podchwytem. Trzymając cały czas proste plecy, przyciągaj drążek do klatki piersiowej. Pracować powinny mięśnie ramion i górnej części pleców;
• Przysiady ze sztangą. Z prostymi plecami uginaj nogi aż do momentu, w którym dolna (tylna) płaszczyzna ud będą ustawiona równolegle do podłogi.