Test: czy będziesz miał zawał serca?

Choroby układu krążenia są największym mordercą facetów na świecie. Niestety, jest to morderca, który doskonale się maskuje. Często pierwszy objaw choroby to... śmierć. Zrób ten test i przekonaj się, czy w Twojej piersi nie tyka bomba zegarowa.

tillydesign 2009/shutterstock.com
fot. tillydesign 2009/shutterstock.com
Sprawdź swój wynik:

REKLAMA
0-10 pkt: niskie ryzyko


To nie znaczy wcale, że właśnie dostałeś papier, który gwarantuje Ci bezawaryjność serca na wieki. Badania dowodzą, że u 50% facetów problemy z układem krążenia w pewnym momencie życia jednak się pojawią. Ale masz duże szanse na to, że Twoja pompa i cały system hydrauliczny nie skorodują i zachowają pełną drożność przez kolejne 30 lat, pod warunkiem, że utrzymasz swój dotychczasowy styl życia.

 

11-20 pkt: średnie ryzyko


Mimo że ryzyko natychmiastowego zawału jest niskie, to perspektywy na następne 20 lat nie są zbyt dobre. Co roku rób sobie tzw. profil lipidowy, aby mieć pełną wiedzę na temat kondycji swojego układu krążenia, i zacznij wreszcie dbać o siebie i swoje serce: zmień dietę na zdrowszą, zacznij się ruszać, staraj się mniej stresować i lepiej odpoczywać, zredukuj ilość wypijanego alkoholu, rzuć palenie itd.

 

21-30 pkt: sytuacja alarmowa


Twoje predyspozycje genetyczne, styl życia i kondycja fizyczna pozwalają przypuszczać, że zawał serca dopadnie Cię w ciągu następnych 15 lat. Porozmawiaj z lekarzem pierwszego kontaktu, by skierował Cię na specjalistyczne badania, i koniecznie zmień swój styl życia, jeśli nie chcesz przedwcześnie pożegnać się z tym światem.

 

31 pkt. lub więcej: śmiertelne niebezpieczeństwo


Twoje życie jest jak krucha zabawka w rękach sześciolatka - nigdy nie wiesz, kiedy zostanie unicestwiona. Natychmiastowa wizyta u kardiologa jest koniecznością, podobnie jak radykalne zmiany stylu życia, jeśli chcesz uniknąć zawału w ciągu najbliższych 5 lat. Przyda się także spotkanie z dobrym dietetykiem i trenerem, abyś dowiedział się dokładnie, co i jak musisz zmienić w swojej diecie i aktywności fizycznej. Nie jutro, dzisiaj!

MH

STRONA 2 z 2
Zobacz również:
Lata nudnej dominacji braci Kliczko w wadze ciężkiej bezpowrotnie minęły. Znów jest ciekawie, bo czołowa dziesiątka wszelkich rankingów to zawodnicy wybitni i świetni, w dodatku - co w świecie boksu wcale nie jest takie oczywiste - często ze sobą rywalizujący. Przed nami bardzo emocjonująca jesień.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA