[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.8

Test MH: jak wyglądać kilka lat młodziej?

Botoks działa podobno jak eliksir młodości. Ale czy rzeczywiście potrafi usunąć ślady wielu lat stresu i zarwanych nocy? Postanowiliśmy to sprawdzić na własnej, redakcyjnej skórze.

botoks fot. Monkey Business Images, 2015, shutterstock.com
Testuje: Piotr Pflegel, Redaktor działu Zdrowie MH

Cel testu: sprawdzenie, czy botoks rzeczywiście odejmuje lat

Gdyby mi ktoś powiedział pięć lat temu, że pójdę na botoks, prawdopodobnie popukałbym się w czoło. Pomarszczone czoło, dodajmy, bo bruzdy zaczęły się na nim pojawiać jeszcze przed trzydziestką. Zmarszczki nigdy nie były dla mnie problemem. Uważałem, że są jak wyślizgany mosiądz na poręczy – dowodzą, że używam czoła i tego, co pod nim. Dzięki nim mogę pokazać emocje, dać znać, że coś mnie dziwi, a coś smuci. Zmarszczenie brwi pozwalało mi nie strzępić języka po próżnicy, gdy chciałem skarcić syna za przesiadywanie przed komputerem po północy.

REKLAMA

Jednak któregoś dnia przeglądałem swoje zdjęcia na Facebooku i pech chciał, że jedna po drugiej wyświetliły mi się fotki sprzed 20 lat i aktualna. I wtedy to zobaczyłem. Zobaczyłem, że chociaż czuję się tak, jakbym skończył studia przedwczoraj, to moja twarz jest wyraźnie niekompatybilna z tym poczuciem. Ja sobie żyłem, a czas mnie rzeźbił. Jest takie powiedzenie, że lepsze jest wrogiem dobrego. Tak było w tym przypadku. Mam przed sobą dowód, że jakieś dwadzieścia lat temu Chronos mógł spokojnie wstrzymać prace.

Dlatego, gdy pada propozycja, żeby się ostrzyknąć botoksem, zgadzam się bez wahania, tym bardziej że moi młodsi koledzy nie mają jeszcze czego wygładzać. Ląduję w gabinecie doktor Anety Szulskiej-Schoepp, eksperta medycyny estetycznej MH i WH, która najpierw pyta, co chciałbym osiągnąć, a później dokładnie wyjaśnia, jak działa botoks i które mięśnie będzie mi musiała sparaliżować, żeby spłycić zmarszczki na moim czole. Chcę się pozbyć tych poziomych linii, które widać na zdjęciu „przed”, ale chcę też zachować możliwość groźnego zmarszczenia brwi.

Doktor Szulska zaznacza na moim czole 8 punktów, w które wstrzykuje zawartość małej strzykawki. Zabieg trwa około 20 minut i jest praktycznie bezbolesny. Następnego dnia w redakcji ludzie przypatrują mi się uważnie, ale to próżny trud. Botoks zaczyna działać dopiero po trzech, czterech dniach, a pełny efekt występuje dopiero po ok. dwóch tygodniach. Utrzymuje się zaś przez kilka miesięcy, do pół roku.

fot. Jacek Hanusz

Czy było warto? Popatrz na zdjęcia i oceń sam. Z lewej strony zdjęcie przed zabiegiem, z prawej po nim. Moim zdaniem wyglądam lepiej. Czy powtórzę zabieg? Nie wiem. Jeśli się przyzwyczaję do gładkiego czoła, być może.

MH 01/2014

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij