Tereny zielone - jak wpływają na zdrowie?

Całkowicie darmowy i bardzo prosty sposób na doskonałe zdrowie? Co najmniej dwie godziny w tygodniu spędź pod gołym niebem.

shutterstock.com
Gdy już w końcu dotrze do Ciebie, że nie jesteś nieśmiertelny i że warto zacząć dbać o swoje zdrowie, zamiast rozglądać się za suplementami, zacznij od lekarstwa, które jest darmowe i na dodatek bardzo łatwo dostępne – wystarczy wyjść z domu, pracy, tramwaju czy samochodu i poszukać najbliższego lasu, parku czy choćby skweru.

REKLAMA

Jak donosi Scientific Reports, żeby cieszyć się optymalnym zdrowiem, trzeba spędzać na łonie natury co najmniej dwie godziny w tygodniu. Po analizie danych tysięcy ludzi uczeni doszli do wniosku, że najlepszym zdrowiem cieszą się właśnie osoby, które potrafi ą znaleźć te kilkanaście minut dziennie, by pobiegać lub choćby przespacerować się wśród zieleni.

ZOBACZ: Ile czasu dziennie trzeba spędzać na łonie natury?

Na pozór to nic nowego – pisaliśmy kiedyś o badaniach z University of East Anglia, które wykazały, że spędzanie czasu w zieleni zauważalnie zmniejsza stres, ryzyko nadciśnienia, chorób serca i cukrzycy typu 2. Tak się jednak składa, że wspomniany raport jest pierwszym, w którym została podana rekomendowana dawka.

Od teraz zalecenie, by 120 minut w tygodniu spędzić na łonie natury, traktuj tak samo poważnie, jak przykazanie, by jeść pięć porcji warzyw i owoców dziennie. A może nawet poważniej. I pamiętaj, że nie masz już żadnych wymówek. Za kontakt z naturą nie zapłacisz wszak ani złotówki.

Czy dopadnie Cię przeziębienie

Ogłaszamy otwarcie sezonu na infekcje wirusowe. Gdy zacznie łamać Cię w kościach, dopadnie Cię kaszel, katar i ból głowy, najlepiej weź wolne i pozwól organizmowi zwalczać mikroskopijnych intruzów. Chcesz pomóc przeciwciałom? Oto trzy proste sposoby.

Cynk

Kup w aptece pastylki do ssania z cynkiem. Badania wykazały, że potrafi ą skrócić mękę przeziębienia i grypy nawet o kilka dni.

PRZECZYTAJ: 24 sposoby na stres

Inhalacje

Wg niemieckich uczonych inhalacje parą wodną z domieszką wyciągu z rumianku łagodzą objawy przeziębienia.

Imbir

Zalej wrzątkiem kilka plasterków korzenia imbiru i popijaj małymi łykami. Imbir zwalcza wirusy i ułatwia odksztuszanie.

Zobacz również:
Trening, żeby przynosił efekty, musi się odbyć. Dlatego nie daj się posadzić na ławkę oczekujących na wizytę do lekarza z powodu urazu. Oto 5 sposobów na uniknięcie kontuzji i 5 na to, by szybko wrócić do gry.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA