Tereny zielone - jak wpływają na zdrowie?

Całkowicie darmowy i bardzo prosty sposób na doskonałe zdrowie? Co najmniej dwie godziny w tygodniu spędź pod gołym niebem.

shutterstock.com

Gdy już w końcu dotrze do Ciebie, że nie jesteś nieśmiertelny i że warto zacząć dbać o swoje zdrowie, zamiast rozglądać się za suplementami, zacznij od lekarstwa, które jest darmowe i na dodatek bardzo łatwo dostępne – wystarczy wyjść z domu, pracy, tramwaju czy samochodu i poszukać najbliższego lasu, parku czy choćby skweru.

REKLAMA

Jak donosi Scientific Reports, żeby cieszyć się optymalnym zdrowiem, trzeba spędzać na łonie natury co najmniej dwie godziny w tygodniu. Po analizie danych tysięcy ludzi uczeni doszli do wniosku, że najlepszym zdrowiem cieszą się właśnie osoby, które potrafi ą znaleźć te kilkanaście minut dziennie, by pobiegać lub choćby przespacerować się wśród zieleni.

ZOBACZ: Ile czasu dziennie trzeba spędzać na łonie natury?

Na pozór to nic nowego – pisaliśmy kiedyś o badaniach z University of East Anglia, które wykazały, że spędzanie czasu w zieleni zauważalnie zmniejsza stres, ryzyko nadciśnienia, chorób serca i cukrzycy typu 2. Tak się jednak składa, że wspomniany raport jest pierwszym, w którym została podana rekomendowana dawka.

Od teraz zalecenie, by 120 minut w tygodniu spędzić na łonie natury, traktuj tak samo poważnie, jak przykazanie, by jeść pięć porcji warzyw i owoców dziennie. A może nawet poważniej. I pamiętaj, że nie masz już żadnych wymówek. Za kontakt z naturą nie zapłacisz wszak ani złotówki.

Czy dopadnie Cię przeziębienie

Ogłaszamy otwarcie sezonu na infekcje wirusowe. Gdy zacznie łamać Cię w kościach, dopadnie Cię kaszel, katar i ból głowy, najlepiej weź wolne i pozwól organizmowi zwalczać mikroskopijnych intruzów. Chcesz pomóc przeciwciałom? Oto trzy proste sposoby.

Cynk

Kup w aptece pastylki do ssania z cynkiem. Badania wykazały, że potrafi ą skrócić mękę przeziębienia i grypy nawet o kilka dni.

PRZECZYTAJ: 24 sposoby na stres

Inhalacje

Wg niemieckich uczonych inhalacje parą wodną z domieszką wyciągu z rumianku łagodzą objawy przeziębienia.

Imbir

Zalej wrzątkiem kilka plasterków korzenia imbiru i popijaj małymi łykami. Imbir zwalcza wirusy i ułatwia odksztuszanie.

Zobacz również:
W dzisiejszym świecie energia do działania potrzebna jest nam od rana do wieczora. Nie ma zmiłuj. Co zapewni nam jej największą dawkę? Dobry trening czy pilnowanie diety? Zapytaliśmy eksperta. 
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA