Tatuaż - czy warto zrobić?

Tatuaże są tak popularne, że dziś już na nikim nie robi wrażenia człowiek z takimi ozdobami. Obecnie, aby się wyróżnić, lepiej w zasadzie oprzeć się trendowi, niż upiększać sobie skórę. Decyzja należy do Ciebie, ale zobacz wcześniej, dlaczego tatuażu nie warto jednak robić.

Tatuaże shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Ryzyko 1: sterylizacja nie działa

REKLAMA

Jeśli widujesz na ulicy setki ludzi z tatuażami i wyciągasz z tego wniosek, że zrobienie sobie "dziary" jest bezpieczne, bo przecież "tylu ludzi to nosi" - jesteś w błędzie.

"Do najczęstszych powikłań tatuażu zalicza się infekcje, bliznowce i ziarniaki. Mogą także wystąpić reakcje alergiczne i interakcje z rezonansem magnetycznym (NMR)" - mówi dr Aleksandra Komorowska z Kliniki Chirurgii Plastycznej Linea Corporis w Warszawie.

Ludzie, którzy mają tatuaż, chorują na wirusowe zapalenie wątroby typu C trzy razy częściej niż ci nieozdobieni.

"Nawet jeśli igły do tatuażu wysterylizowano, w pewnych przypadkach nie da się wyeliminować ryzyka zakażenia z powodu niemożności wysterylizowania pozostałych części aparatury. Poza stosunkowo łatwymi do wyleczenia infekcjami bakteryjnymi, można się też nabawić dużo groźniejszych infekcji wirusowych. Największe zagrożenie stanowią wirusy zakażenia wątroby typu A, B i C" - dodaje lekarz.

Fakt: Jak donosi "International Journal of Infectious Diseases", ludzie, którzy mają tatuaż, chorują na wirusowe zapalenie wątroby typu C trzy razy częściej niż ci nieozdobieni.

 

REKLAMA

REKLAMA

Tatuaże shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Ryzyko 2: moda się zmienia

REKLAMA

Zanim zrobisz sobie tatuaż, zastanów się, czy jesteś pewien, że za 15 lat dalej będziesz chciał mieć na skórze właśnie taki rysunek. Jesteś pewien? To przypomnij sobie, co wydawało Ci się ważne 10 lat temu i jak bardzo zmieniły się od tego czasu Twoje fascynacje. Modne dawniej tzw. tribale dziś są synonimem obciachu.

Fakt: O wytatuowaniu sobie imienia dziewczyny nawet nie myśl. W ciągu roku w Polsce zawiera się ok. 200 000 małżeństw, ale udziela ponad 60 000 rozwodów. Statystyki rozstań z dziewczynami nikt nie prowadzi. Jeśli już tatuować imię, to tylko najpopularniejsze. W Polsce najłatwiej spotkać drugą Annę, Marię lub Katarzynę.

 

REKLAMA

Tatuaże shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Ryzyko 3: usuwanie kosztuje

REKLAMA

Lepiej być mądrym przed szkodą, jeśli więc chcesz zrobić sobie tatuaż, myśląc, że najwyżej go kiedyś usuniesz, weź pod uwagę, że pozbycie się tej trwałej ozdoby nie jest ani proste, ani tanie.

"W zależności od wielkości tatuażu, jego lokalizacji, sposobu wykonania oraz użytych barwników stosuje się: laseroterapię, dermabrazję mechaniczną, usunięcie chirurgiczne, kamuflaż, salabrazję, krioterapię i skaryfikację" - wylicza dr Komorowska.

"Działanie lasera, który jest najczęściej stosowaną metodą przy tatuażach wykonanych profesjonalnie, a więc równomiernie i na tę samą głębokość, powoduje niszczenie drobinek barwnika za pomocą emitowanej wiązki o odpowiednio dobranej długości fali. Do usunięcia tatuażu zazwyczaj koniecznych jest kilka sesji w kilkutygodniowych odstępach czasu" - wyjaśnia.

Jeśli zdecydujesz się usunąć swoją ozdobę, o wyborze konkretnej metody decyduje lekarz po dokładnym zdiagnozowaniu pacjenta i poinformowaniu go o osiągalnych efektach i możliwych komplikacjach.

Usunięcie ze skóry prostego rysunku o powierzchni 10 centymetrów kwadratowych kosztuje nawet ok. 2000 zł.

Fakt: Przy tatuażu o powierzchni 10 cm2 jedna sesja kosztuje od 100 do 300 zł, więc usunięcie takiego w sumie niewielkiego rysunku może kosztować nawet ponad 2000 zł. A jeśli powierzchnia jest większa - dużo, dużo więcej. Bez gwarancji sukcesu.

 

REKLAMA

REKLAMA

Tatuaże shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Ryzyko 4: nie każdy może

REKLAMA

Chociaż na plaży możesz odnieść wrażenie, że tatuaż ma już praktycznie każdy przed trzydziestką, to jednak ta forma ozdabiania ciała nie jest dla każdego. W salonie mogą Ci tego nie powiedzieć, bo nie leży to w ich interesie, ale jest sporo chorób, przy których tatuaż jest zdecydowanie niewskazany.

Fakt: "Tatuażu nie mogą wykonywać osoby, które chorują na epilepsję (padaczkę), serce i powikłania związane z układem krążenia - przestrzega dr Komorowska. - Ponadto na liście przeciwwskazań znajduje się hemofilia (skłonność do przedłużonego krwawienia), łuszczyca (rozległe rany będące w trakcie gojenia się), stany zapalne, gorączkowe, pooperacyjne, osłabienie, ciąża i okres miesiączki oraz nosicielstwo wirusa HIV".

Przez pół roku od zrobienia tatuażu w stacji krwiodawstwa nie przyjmą Twojej krwi, gdyż ryzyko, że jest zakażona, jest zbyt duże.

 

REKLAMA

Tatuaże shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Minimalizuj straty

REKLAMA

Jeśli wszystkie argumenty "przeciw" Cię nie przekonały i koniecznie chcesz sobie coś wytatuować, starannie zaplanuj to przedsięwzięcie. Oto jak krok po kroku zaplanować umieszczenie na swoim ciele tatuażu:

1. Wybierz miejsce. Najlepiej takie, w którym za 20 lat nadal nie będziesz miał tłuszczu, a zabieg nie będzie bolał (patrz tabelka poniżej). Z wyliczeń doświadczonych tatuażystów wynika, że mniej więcej co trzeci z ich "dziewiczych" klientów później żałuje, że zrobił sobie taki, a nie inny tatuaż, albo że w ogóle zdecydował się na ten krok. Dlatego dobry artysta upewnia się wielokrotnie, czy jesteś na 100% przekonany, że chcesz mieć taki właśnie wzór, i czy na pewno chcesz ozdabiać ciało na stałe.

Pamiętaj: według wyliczeń American Academy of Dermatology 17% wytatuowanych nie tylko żałuje, ale i decyduje się na usunięcie tatuażu.

2. Wybierz miejsce ponownie. Decydując się na tatuaż, pamiętaj, że ta procedura jest bolesna. Zasadniczo najbardziej boli tam, gdzie w wierzchnich warstwach skóry jest najwięcej zakończeń nerwowych lub przebiegają ważne nerwy, czyli: na kostce, na wierzchu stopy, na szyi, twarzy, na boku klatki piersiowej, w okolicach intymnych, wzdłuż kręgosłupa, na łokciach oraz - oczywiście - na ustach i powiekach.

Najmniej bolesne są tatuaże zlokalizowane na barkach/łopatkach, na ramieniu i przedramieniu, na zewnętrznej powierzchni uda, na pośladkach i choć to już zależy od osobniczej wrażliwości - na łydkach.

3. Obowiązkowo zaszczep się przeciwko żółtaczce typu A i B. Oczywiście, zanim wybierzesz się do salonu tatuażu.

4. Wybierz jesień. "Najlepiej zdecydować się na tatuaż jesienią lub zimą, ponieważ zyskamy wówczas więcej czasu na jego zagojenie się, zanim zostanie wystawiony na słońce - radzi dr Komorowska. - Osoby, które decydują się na zrobienie tatuażu latem, zazwyczaj zaniedbują jego pielęgnację. Pływanie, basen, chlor, opalanie się mogą utrudnić gojenie się i w efekcie wpłynąć na rezultat".

MH11/2011

 

REKLAMA

REKLAMA