Tatuaże - 6 najczęstszych powikłań

Stan zapalny, uczulenia, infekcje bakteryjne i wirusowe – to jedne z powikłań, które mogą się do Ciebie przyplątać, po źle zrobionym tatuażu. Z pomocą eksperta podpowiadamy, jak się uchronić przed groźnymi skutkami i nie rezygnować z wymarzonej dziary.

tatuaż, powikłania po tatuażu Shutterstock.com
Dziary? Prosimy bardzo, ale w odpowiednich warunkach i przy pomocy odpowiednich narzędzi.

Robienie tatuażu, to trochę taki zabieg medyczny, bo przerywana jest ciągłość skóry. Dlatego wybieraj zaufane salony tatuaży i profesjonalistów. Niestety nawet to nie gwarantuje, że nie nabawisz się powikłań. Choć część z nich nie jest zależna od tatuatora.

REKLAMA

Powikłania po tatuażu niezależne od tatuatora

1. Alergie - „po zrobionym tatuażu może wystąpić uczulenie na składniki zawarte w pigmencie. Niestety, ale producenci barwników nie informują szczegółowo o składzie produktu. Nie można więc, wcześniej w 100% wykluczyć wystąpienia reakcji alergicznej. Dlatego wybieraj sprawdzone, renomowane studia tatuażu, które nie oszczędzają na jakości” - podpowiada Patryk Walęga, właściciel salonu tatuażu artystycznego Time4Tattoo.

2. Stany zapalne - to reakcja organizmu na barwnik, który traktowany jest przez ciało, jako coś obcego. Jest to objaw, który może pojawić się po wykonaniu, zwłaszcza dużych i czasochłonnych dziar. Może mu towarzyszyć nawet stan podgorączkowy. „Dlatego w dniu zabiegu należy być zdrowym i wyspanym, a pozwoli to organizmowi szybciej uporać się z ewentualnym stanem zapalnym” – radzi Walęga.

ZOBACZ TEŻ: Co o niej mówi jej tatuaż.

3. Migracje tuszu – w trakcie gojenia się tatuażu i regeneracji naskórka może wypłynąć nawet do 40% tuszu. To wynik reakcji systemu immunologicznego na barwnik.

Powikłania po tatuażu zależne od tatuatora

1. Ostry stan zapalny - dochodzi do niego w wyniku zbyt mocnej i głębokiej pracy igłą w skórze. Pieczenie i obrzęk w miejscu tatuażu, stan ropny lub podejście pod naskórek płynu surowiczego – to podstawowe objawy.

2. Infekcje wirusowe i bakteryjne – „zdecydowanie najniebezpieczniejszymi powikłaniami po zabiegu tatuażu są infekcje wirusowe i bakteryjne. Do jednych i drugich dochodzi w wyniku złej higieny stanowiska pracy lub narzędzi. W przypadku infekcji wirusowych, najgroźniejsze jest zarażenie wirusem HCV lub HIV. Natomiast bakteryjne infekcje skóry mogą prowadzić do zarażeniem gronkowcem, paciorkowcem, liszajcem zakaźnym, niesztowicą czy łupieżem rumieniowym” – wylicza tatuator Walęga.

ZOBACZ TEŻ: Jak wybrać tatuaż idealny dla siebie.

3. Blizny przerostowe i bliznowce – „zbyt mocna i szybka praca igłą w skórze może prowadzić do powstania blizn przerostowych i bliznowców. Oznacza to, że wiele osób ma wystające, wypukłe i nieestetyczne tatuażami, które zamiast zdobić - szpecą. Co więcej, źle wykonany zabieg np. w okolicy stawu - upośledzi jego funkcje i doprowadzi do przykurczów” – ostrzega Walęga, właściciel studia tatuażu artystycznego Time4Tattoo.

Spokojnie, nie zamierzaliśmy Cię zniechęcać do zrobienia dziary, ale ostrzec, abyś unikną powikłań i był w 100% zadowolony. Dlatego zanim wejdziesz w ciemny korytarz studia tatuażu, zrób jeszcze dodatkowy research - zacznij go tutaj.

Zobacz również:
Przyjmowanie przez długi czas wysokich dawek leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych może utrudnić budowanie i masy i siły mięśni - donosi czasopismo „Acta Physiologica”. Wyniki badań potwierdzają popularne porzekadło - "no pain, no gain".
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA